Auto Ajans

Haberler

Küllerinden yeniden doğacak

Küllerinden yeniden doğacak
Paylaş
Nisan 10
12:15 2023

112 yıllık geçmişe sahip Alfa Romeo, Stellantis ile birlikte yeniden doğuyor. İtalyan marka, yeni dönemde Stellantis’in premium markası olarak pazarda boy gösterecek. Yeni CEO’su Jean-Philippe Imparato ile iddialı hedefler belirleyen Alfa Romeo, 2024’te elektrikli dönüşüme start verecek. 2027’de tamamen elektrikli marka haline gelecek. Uzun süredir sessiz kalan markada yepyeni ve heyecanlı bir dönem başlıyor. Alfa Romeo ve Jeep Marka Direktörü Özgür Süslü ile atağa kalkan Alfa Romeo’da yeni dönemi, Jeep’in elektrifikasyon sürecini ve tüketicilerin SUV sevdasını konuştuk…

Stellantis ile birlikte Alfa Romeo yeni bir başlangıç yapıyor. Nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Alfa Romeo kökleri motorsporlarında olan, tarihinde çok önemli modeller sunan bir marka. Tabii geçmiş başarılarıyla yaşayamaz, ileriye bakması lazım. Alfa Romeo, Stellantis Grubu’nun global premium markası olmayı hedefliyor. Birinci önceliği müşterilerin tercih ettiği segmentlerde ürünler çıkarmak, müşteriye ve kaliteye odaklanmak. Satış adedi takıntısından ziyade kalite, müşteri memnuniyeti ve doğru segmentlerde yer almak ön planda. 2022 yılı Alfa Romeo markası için dönüm noktası olacak. Biz Alfa Romeo’yu temsil etiğimizden bu yana çıkan modeller Türkiye’deki vergi sistemine uygun değildi. Özellikle küçük hacimli motorların olmamasından dolayı diğer premium markalarla eşit koşullarda rekabet edemedik. Alfa Romeo’nun yeni stratejisinin ilk ürünü Tonale. Premium pazara baktığınız zaman dünyada ve Türkiye en büyük segment kompakt SUV. Türkiye’de lüks segmentin payı yüzde 11. Bunun yüzde 30’u da kopmak SUV’lardan oluşuyor. Dolayısıyla pastadaki en büyük pay kompakt SUV’lar. Alfa Romeo, bu sınıfa ilk kez kez Tonale modeli ile giriyor.

Yeni dönemde müşterilere lükste farklı deneyimler sunacak mısınız?

21 satış noktamız var, dördü Otokoç. Bizim planımız Alfa Romeo markasına yakışır satış noktaları ve deneyim merkezleri olarak sunmak. O anlamda ciddi  hazırlık sürdürüyoruz. Müşterilerimizi özel hissettirmek, premium bir markaya yakışır deneyim sunmayı istiyoruz. Ancak otomobil satın alma deneyimi büyük ölçüde online’a taşınıyor. Fiziksel alanlardan çok online platform önem kazanıyor. Büyük showroomlar yerine daha küçük metrekarelerde ama daha iyi dijital deneyim sunmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yılların premium deneyimini değil, 5-10 yıl sonra nereye gidecekse onu sunmanın planını yapıyoruz. Uzun zamandır dijitale önem veriyoruz. Bu yılın başında Jeep ile online sipariş almaya başladık. Jeep’te satışlarımızın yüzde 10’unu bizimle dijital kanallardan temasa geçen müşterilere yapıyoruz. İsterse müşteriye temassız, evine kadar teslim ediyoruz. Sadece müşterinin satın alma sözleşmesine imza atması gerekiyor. (e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerin 14 gün içerisinde koşulsuz iade hakkı sunan mesafeli satış sözleşmesi gerektiren bir süreç işlemiyor) Tamamen online bir satış deneyimi, evine kadar yollayıp imzayı orada da alabiliyoruz. Tonale ile ilk defa Alfa Romeo’da bu sistemi hayatı geçireceğiz. Tonale’yi online’dan siparişe açacağız. Vizyonumuz önümüzdeki 5 yıl içinde dijital kanalların satışlarımızda yüzde 50’ye kadar çıkması. Stellantis Grubu’nun da vizyonu bu. Adım adım tüketici bu tarafa doğru yöneliyor. Özellikle yeni jenerasyonu her şeyi dijitalden almaya daha meyilli. Gençler için bir tıkla satın almak kendi hayatlarının doğal bir uzantısı.

Tonale ne zaman satışa sunulacak?

Tonale’nin dört farklı motor seçeneği var. 130 beygir güç üreten 1.6 lt dizel otomatik, 1.5 lt hibrit 130 ve 160 beygir, 1.3 lt plug-in hibrit. Biz ilk etapta Temmuz’da 160 beygirlik hibrit Tonale’yi getireceğiz. Ekim’de de 1.6 dizel otomatik satışa sunacağız. Plug-in hibridi de 2023 için planlıyoruz. Bütün ürün gamı hacimli, çevreci, düşük yakıt tüketimli motorlara sahip.  Vergi anlamında yüzde 80’lik dilimde yer alacak. Bu sayede premium markalarla ciddi anlamda rekabet edebileceğiz.

Dizel hâlâ talep görüyor mu?

Bizde dizeli payının yüzde 17’lere kadar gerilemesinde, birçok markanın dizel model sunmaması etkili. Türkiye’de yapılan pazar araştırmasına göre, motor tercihinde tüketicilerin yüzde 40’ı dizel,  yüzde 31’i benzinli, yüzde 10’u hibrit ve yüzde 1’i elektrikli istiyor. İnsanların gerçek tercihlerine bakarsak satışlarla örtüşmüyor. Bazı markalarda istesen de dizel yok. Biz de hem hibrit hem dizel sunmanın avantajını Tonale’de yaşayacağız.

Satış hedefiniz nedir?

Premium pazarı Alman markalar domine ediyor. Biz de orayı hedefliyoruz tabii. Bu yıl 500 adet Tonale satmayı planlıyoruz. Tam yılda 1.500 adetlik satışa ulaşmayı hedefliyoruz.

Tamamen elektrikli marka olacak

Alfa Romeo elektrifikasyona ne zaman geçiyor?

Tonale’den sonra 2024’te tam elektrikli model gelecek. Bu araç hem fosil yakıtlı hem tam elektrikli bir model olacak. Sonrasında her yıl bir elektrikli sunulacak. 2027’de de tamamen elektrikli marka haline gelecek. Ürün planları global olacağı için biz de elektrikliye geçeceğiz. Euro 7 nedeniyle zaten bütün markalar ister istemez elektrifiye araçlar sunmak zorunda kalacak. Biz de onu takip ediyor olacağız. Alfa Romeo’nun elektrifikasyon hamlesi doğru zamanda geliyor. Türkiye pazarında da çok iş yapacak. Elektrifikasyon en hızlı premium pazarda ilerliyor. Toplam premiumların yüzde 10’u hibrit, yüzde 3’ü de elektrikli. Daha çok olsa daha çok satacak. Gittikçe lüks otomobil müşterileri arasında yaygınlaşıyor elektrikliler.

Dünya CEO’su Alfa’da doğmuş

Alfa Romeo’nun başına Ocak’ta sektörün tecrübeli isimlerinden biri olan Peugeot’nun eski CEO’su Jean-Philippe Imparato geçti. Türkiye’ye ayrı bir sempatisi olan Imparato’nun çok ilginç bir hikayesi var. Imparato soyadından da belli olduğu üzere Fransız ama kökeni İtalyan. Babası büyük bir Alfa Romeo hayranıymış. Hayatı boyunca Alfa Romeo’nun birçok modelini kullanmış. Imparato’nun annesi kendisine hamileyken, doğum sancısı tutmuş. Jean-Philippe Imparato da babası hastaneye götürürken yolda otomobilde doğmuş. Kendisi de bu hikayeyi büyük keyifle ‘Ben Alfa Romeo’da doğdum’ diye anlatıyor

SUV alan statü kazanmış gibi hissediyor

Türkiye’de SUV’ların pazar payı yüzde 41’e çıktı, sedanları tahtından indirdi. Bu trend sürer mi?

İki trendin birleştiği noktada duruyor SUV’lar. Birincisi yerden daha yüksek, yola hakim, iyi görüş sunan, daha güvenli hissettiriyor. Bir de yaptığımız araştırmalarda gördüğümüz SUV kullananlar, kendilerini sadece fiziki anlamda değil mecazi anlamda da yükselmiş, statü kazanmış hissediyorlar. Yani hepimizin bilinç altında diğerlerine yukardan bakmak, kendini daha iyi hissetmeye sebep oluyor. Tabii müşteriler böyle ifade etmiyor ama yükselme, sınıf atlama motivasyonu var. Premium da sedan veya SUV, küçük otomobillerde HB ya da SUV’a doğru gidiyor. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde herkesin hayalinde biraz sınıf atlamak var. Bu yüzden talep devam edecektir. Ama sedanlar da yok olmayacaktır. Bir de bütün segmentler SUV’laşıyor. Tasarımcılar her gövde tipini SUV’a dönüştürüyor.

İlk elektrikli Jeep ne zaman gelecek?

İlk elektrikli Jeep 2023’te tanıtılacak. Türkiye’ye ne zaman geleceği tam net değil, görüşmelerimiz sürüyor. Jeep, 2025’e kadar her segmentte elektrikli ürün sunacak. Jeep’in elektrifikasyonu 2020’de başladı. Plug-in hibrid Compass’ı, Renegade’i sunduk. Talep iyi ama çip sorunundan plug-in hibritler daha fazla etkilendi. Hem elektrikli hem içten yanmalı motor olduğu için en çok çip plug-in hibritlerde olabilir. İstediğimiz adetleri alamıyoruz. 200 adetlik hedef koyduk, Compass satışlarımızın yüzde 10’una denk geliyor. 2022’de geçen yıla paralel yaklaşık 3 bin adet Jeep satmayı planlıyoruz.

Çip krizinde daha düşük donanımlı model satıldı

Çip problemi ne kadar daha sürer?

2021’de damla damla araç alabiliyorduk. Hatta 3 ayda 100 araç tedarik edebildik. Jeep, çip krizini bu yıl daha iyi yönetiyor, istediğimiz kadar olmasa da daha fazla ürün bulabiliyoruz. Bu dönemde ‘Şu tarihte üretilir, gelir’ diyemiyoruz, çok kolay değil. Üretilmiş araçları tüketiciye sunmak durumunda kalıyoruz. Biraz daha az donanımlı ürünler daha adetli geliyor, ister istemez onu sunuyoruz. Daha üst donanım almak istiyorsa müşteri beklemek zorunda kalıyor. Güvenlikten feragat edilmiyor tabii, park sensörü, sunroof için bekliyorsun. Çip sıkıntısının 2023’ü de kesin etkileyeceği görülüyor. Sonrası için bir şey söylemek zor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!