Auto Ajans

Haberler

Kur böyle giderse tüm C sınıfı % 80 vergiye girer

Kur böyle giderse tüm C sınıfı % 80 vergiye girer
Paylaş
Eylül 21
08:00 2020

Türkiye otomotiv sektöründe ÖTV düzenlemesi sonrası taşlar yeniden yerine otururken, şirketler yılın en hareketli dönemi son 3 aya hazırlanıyor. Pazarı canlı tutabilmek adına yeni kampanyalar, yeni stratejiler ve önümüzdeki dönem için planlamaları yapılıyor. Honda Türkiye Satış ve Kurumsal İlişkiler Müdürü Serdar Akman ile otomotiv sektöründeki son gelişmeleri, markanın hedeflerini ve ÖTV düzenlemesi sonrası nelerin değiştiğini konuştuk…

Tüketiciler ve şirketler ÖTV şokunu üzerinden attı mı? Eylül ayı nasıl gidiyor? İlk hafta sonrası bir hareketlenme var mı?

Açık konuşmak gerekirse, ÖTV oranları için belirlenen matrahlarda bir düzenleme beklerken 1.6 lt motor hacminde yüzde 80’e yükselen üst vergi dilimi tüm sektörü şok etti. Sektörün yanında araç alma hayali kuran tüketiciler için de soğuk bir duş oldu. Burada tüketiciler bir karar vermek zorunda kaldı. Hayallerindeki aracı almak için bütçeyi büyütmek, hayallerini küçültmek veya hayallerini ertelemek. Bunun yanında sektör için ise öncekine göre çok daha zor bir dönem başladı. Rayına oturmuş taleplere karşı alınan tedbirler bir anda başa sararken, sektör matematik hesabı bol olan bir sürece girdi. Öyle ki, çok kapsamlı değer analizleri yapılarak belirlenen fiyatlarda yeni ÖTV kademeleri ile birlikte 1 liralık yukarı değişim listede 46 bin lira fark ettiriyor. Düşünün ki fabrika çıkış bedeli 129 bin 999 TL olan bir modelinize, 2 bin lira değerinde bir jant eklediğinizde liste fiyatı olması gerekenden yaklaşık 46 bin lira artıyor. Yani müşteri çok beğendiği bu jant için 46 bin lira fazla ödemek zorunda kalıyor. Durum böyle olunca tüm hesaplar baştan yapılmaya başlandı. Donanımlar, adetler, modeller, versiyonlar… Yapılan hesaplar ne zamana kadar doğruyu gösterecek bakalım. İyi tarafı sektör sürekli dinamik, adrenalin yüklü…

ÖTV düzenlemesi sonrası Honda’da SUV modeller yüzde 80’lik ÖTV dilimine girdi. Bundan sonra daha düşük donanımlı araçlar getirerek yüzde 50’lik vergi ile mi tüketicilere ulaşacaksınız? Yoksa SUV müşterisi yüksek donanımda ısrar eder mi?

SUV segmentinin temsilcilerinden olan CR-V ve HR-V modellerimizi bu limitler çerçevesinde yüzde 50 dilime sokma şansımız maalesef bulunmuyor. Önceki düzenlemede de zaten yüzde 60’lık dilimdeydi. Kalite-donanım-fiyat dengesindeki sunmuş oldukları efektif değer ile her iki modelimiz de Honda müşteri kitlesinin alım iştahını canlı tutuyor. Bunun yanında, tecrübe ile sabit Honda müşterisi hiçbir zaman düşük donanımlı bir versiyonu alım merkezine koymadı. En yüksek satış adetleri tüm modellerimizde en üst paketten geldi. Şu anki durumda da SUV alım kararı vermiş bir müşteri kalite-donanım-fiyat karşılaştırması yaptığında bu modellerimizin yine üst paketini tercih edecektir.

Yüksek donanımdan vazgeçmediler

Yeni vergi oranlarıyla tüketiciler daha düşük donanımı mı tercih eder, yoksa daha fazla ödeyip istediği paketli aracı mı alır? Nasıl bir değişim süreci olur?

Bu kararı tamamen müşterinin bütçesi belirleyecektir çünkü arada ciddi bir fark söz konusu. Küçük bir finansal eforla daha iyi bir modele binme kararı verenler kararlarından vazgeçmiyor. Birçok müşterimizin bu farkı vereceğini düşünüyorum ki şu ana kadar bunu test ve teyit etme şansımız oldu.

Vergi düzenlemesi bazı modellerin yeniden yüzde 50 ÖTV dilimine girmesini sağladı. Sizde hangi modeller?

Civic Elegance  1.5 Turbo modelimiz bu indirimden faydalanan modelimiz oldu.

Kurdaki bu artış devam ederse, donanımlı bir C segment otomobil yüzde 50’lik vergi diliminde kalmaz gibi duruyor…

Eğer bir C segment araç, müşterisine bazı donanımları sunuyorsa şu kur seviyesinde bile yüzde 50’de kalamıyor. Fiyat listelerine baktığınızda birçok markanın C segment üst paket modellerinin yüzde 80 dilime zaten girmiş olduğunu görüyoruz. Dediğiniz gibi kurdaki yukarı hareket bu şekilde giderse tüm C segment modeller yüzde 80 ÖTV dilimine ‘Merhaba’ diyecektir.

Japon Civic’in fiyatı ne olacak?

Tedarik sorunu devam ediyor mu, tüketicilerin talebine ne kadar sürede cevap verebiliyorsunuz?

En çok sattığımız model Civic Sedan’ı üreten fabrikamız, pandemiye karşı alınan tüm tedbirlerle beraber iki vardiya ve tam kapasite olarak çalışmaya devam ediyor. Buna rağmen özellikle sektörde rakipsiz olan LPG’li modellerimize olan talebin gerisinde olduğumuzu söylemeliyim. Benzin ve motorinin gelmiş olduğu seviye fabrikasyon üretilen LPG’li modellerimizi bir adım öne çıkarıyor. Diğer taraftan 1.5 lt ve 182 beygir sunan benzinli modellerimizin performansı, talebi sürekli yukarıda tutuyor.

Önümüzdeki dönemde Civic Sedan’ın Japonya’dan gelecek olması maliyet ve ‘yerli malı’ algısı açısından bir dezavantaj yaratır mı?

Civic’in müşterilerimiz tarafından algısı değişmeyecektir çünkü Civic Sedan modelimizin müşteri gözündeki ilk algısı kalite, dizayn, sportiflik üçgeni ile markaya olan bakış açısının birleşmesi ile şekilleniyor. Maliyetlerin de bir dezavantaj yaratmayacağını görüyoruz. Civic Sedan’ın segmentinin en başarılı ve en çok tercih edilen modelini olacağına güvenimiz sonsuz. Bundan önceki on farklı jenerasyona olan ilgi de bunun kanıtı.

Toplam pazar 670-720 bin adet çıkar

ÖTV sonrası Honda Türkiye olarak yıl sonu hedeflerinizde bir değişiklik var mı?

Yılın başına göre bakarsak hedeflerimizi artırdığımızı söylemeliyim. ÖTV artışından sonraki durumda ise modellerimize olan güvenimizle belirgin bir değişiklik yapmadık. Hatta ÖTV değişikliği sonrası bir miktar daha artırdığımızı belirtmem gerek. Hedefimiz bu yıl 25 bin adetlik satışa ulaşmak.

Türkiye pazarı için öngörünüz bu yıl için nedir?

Yılın başından beri yaşadıklarımızla sürekli değişen pazar tahminleri yapıldı ancak son yaptığımızdan sonra bir değişiklik olmayacağını düşünüyorum. Binek otoda 550-600 bin adet, toplamda da 670-720 bin adet satış öngörüyoruz.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

📌AB, çevreyi korumak adına Euro 7 emisyon kriterleri ile daha sert kurallar getirmeyi planlıyor.

📌Yollardaki araçların sürekli izlenmesi ve emisyon kriterlerini karşılamayanlara km başına ceza kesilmesi gündemde.

http://www.autoajans.com/emisyon-kriterleri-daha-da-sertlesiyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!