Auto Ajans

Haberler

Kur düştü diye fiyatlar ucuzlar mı?

Kur düştü diye fiyatlar ucuzlar mı?
Paylaş
Kasım 23
08:30 2020

Türkiye otomotiv pazarı, rekor kıran Eylül ve Ekim aylarından sonra bu ay vites düşürdü. Temponun azalmasında birkaç faktörün etkili olduğu görülüyor. Ekonomi yönetimindeki değişiklik sonucu döviz kurundaki sert düşüş, tüketicileri ‘Otomobil fiyatları da geriler mi?’ beklentisine soktu. Potansiyel müşteri ‘Acaba olur mu’ diye beklemeye başladı. Merkez Bankası’nın politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltmesi, taşıt kredisi maliyetlerini artırdı. Faizler aylık yüzde 1.40-1.55 düzeylerine çıktı.  Piyasanın tahminlerin üzerinde büyümesinde etkili olan ‘al-satçılar’, büyük bayiler ve otomobili yatırım aracı olarak düşünenler, araçların yüzde 80’lik ÖTV dilime girdiğini yani fiyatların 300 bin liralara geldiğini görünce frene bastılar. Ve son olarak geç de olsa gelen pandemi önlemleri, az da olsa psikolojik bir etki yaratacaktır. Her ne kadar vites düşse de Kasım’da 90 bin adedin üzerinde bir pazar beklentisi var. Öngörüler son 2 ayda en az 200 bin aracın satılacağı yönündeydi. 10 yıllık Kasım ayı ortalamasının 79 bin adet olduğunu, rekor yıllar Kasım 2016’da 122 bin, Kasım 2017’de 100 bin adet aracın satıldığını hatırlatalım.

Agresif kampanyalarla telafi ederler

Peki ‘0’ km’de fiyatlar kurdaki düşüşe paralel geriler mi? Keşke ucuzlasa ama böyle bir ihtimal görünmüyor. 10.20 TL seviyesini geçen euro, köpüğün kalkmasıyla 9.05’e indi ancak yılbaşından bu yana yüzde 36’lık artış gerçeği değişmedi. Birçok marka bu oranı fiyatlara yansıtamadı. Ekim sonu Kasım ayı başında gelen araçlar da zaten yüksek kur ile faturalandırıldı. O yüzden liste fiyatlarının geri gelmesi, ‘0’ araçlarda mümkün durmuyor. İyi haber; kur böyle giderse 1.5 aylık dönemde zam da yapılmayacak. Liste fiyatları düşmese de şirketler agresif yıl sonu kampanyalarına şimdiden başladılar.

2. elde fiyat balonu nihayet sönüyor

İkinci elde ise kartların yeniden dağıtılacağı ve fiyat balonunun söneceği bir döneme girildi. İkinci elde sadece geçen hafta satışlarda yüzde 30’luk azalma olduğu, ÖTV kararları sonrası ilk durgunluğun yaşandığı belirtiliyor. Elinde önemli sayıda araç tutanlar, tatlı paralara rağmen piyasa koşulları ve stok maliyeti nedeniyle daha fazla dayanamaz. Mecbur kârlardan fedakârlık yapılacak. Hatta panik satışlarla fiyatlarda yüzde 6-7’lik gerileme olduğu konuşuluyor. Artan koronavirüs vakaları ile birlikte fabrikalar kapanmazsa, tedarik sorunu da iyice azalmış olacak. İkinci elde fiyat köpüğü iyice ortadan kalkacak, Mart’ta da dengeye oturacaktır. İşin özeti; ekonomideki dengelenme hareketi, farklı alanlarda dengeleri bozdu. Kolay para kazanmak isteyenlerin işi bozuldu!

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗FCA ile PSA Grubu'nun birleşmesiyle ortaya çıkan Stellantis, mobilitede liderliğe oynamak istiyor.

🚗Şirket fabrika kapatmadan yılda 5 milyar euro sinerji yaratacak.

🚗Bu yıl pazara 10 yeni elektrikli sunacaklar.

http://www.autoajans.com/mobilite-liderlige-oynayacak

🚗Borusan Otomotiv, 1.5 lt benzinli motorla donatılan Range Rover Evoque'u satışa sundu.

🚗Araçta, ilk kez yeni Land Rover Defender'da tanıtılan Pivi Pro Bilgi-Eğlence Sistemi de yer alıyor.

http://www.autoajans.com/1-5-lt-motorlu-evoque-satista

🚗En hızlı büyüyen markalardan biri olan Citroen Türkiye, bu yıl için de iddialı hedefler belirledi.

🚗Marka yeni C4'ün rüzgarıyla 39.500 araç satıp pazar payını % 5.6'ya çıkarmayı planlıyor.

🚗İki kişilik elektrikli Ami'yi de getirmeye çalışıyor.

http://www.autoajans.com/citroen-hedef-citasini-yukseltti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!