Auto Ajans

Haberler

Kur yükselirse sendeleriz ama kısa sürer

Kur yükselirse sendeleriz ama kısa sürer
Paylaş
Mayıs 05
11:54 2023

Otomotiv pazarı yılbaşından bu yana rekor kırıyor. Binek otomobil ve hafif ticari araç pazarı Nisan’da yüzde 62.7 artışla 97 bin 679 adet olarak gerçekleşti. Böylece tüm zamanların en yüksek Nisan ayı satışlarına ulaşıldı. Beklentiler satışların 100 bin adet ve üzerinde çıkmasıydı. Ancak lojistikte yaşanan gecikmeler nedeniyle bir miktar kayıp yaşandı. Seçim sonrası piyasanın nereye doğru gideceği, talebin bu kadar yoğun devam edip etmeyeceğiyle ilgili farklı görüşler var. Döviz kurları ve kredi faizleri belirleyici olacak gibi görünüyor.

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, seçimden sonra 1-2 ay ‘dur-kalk’ın olabileceğini ancak pazardaki canlılığın azalmayacağının altını çizdi. Dağtekin, “Geçiş dönemi yaşanabilir. İnşallah olmaz ama kurda yüzde 15-20’lik dalgalanma çok büyük oynama sayılmaz. Belki birkaç ay sendeletir, canımız sıkılır ama normale döneriz. Elinde parası olup değerlendirmek isteyen var. Düşünsenize, ikinci elde galeride sıfırdan daha pahalıya 0 km araç satılıyor. Gerçekten talep çok fazla. Tabii bu öngörülerim faizlerde sert yükseliş olursa değişir” dedi.

1 milyonluk pazar gayet normal

Türkiye pazarının olması gereken büyüklüğünün 1 milyon adet olduğuna değinen Kağan Dağtekin, şöyle devam etti: “Dünyada 80-90 milyon otomobil üretilip, satılıyor. Türkiye dünya yüzde 0.89’u bile değil. Onun yüzde 1’i zaten 900 bin adet oluyor ki Türkiye dünyanın en büyük 18-19’uncu ekonomisi. Ama toplamda baktığınızda, Türkiye, dünya refah seviyesinin ortalamasının üzerinde bir ülke. Bir sürü insan geldi yurt dışından. Bunların hepsi iş yapan, varlığı olan, şehirde yaşayan insanlar. Onların da talepleri var. Hem ötelenmiş hem bekleyen bir talep vardı 3-4 senedir. Bir de 5 yıl önce devreye giren engelli vatandaşların araç alımları var, dolayısıyla daha önceden 1-2 tane model ile sınırlıyken şimdi çok geniş bir ürün gamına hitap ediyor bu muafiyet hikayesi. 100 binlerce vatandaşımızın hakkı var. 5 yılı dolanlar sürekli olacak. Bizim beklentimiz pazarın 900-950 bin adetlerde kapatması.”

Ek vergiyi Çinliler karşılıyor

Çin malı elektriklilere getirilen ek Gümrük Vergisi’ne rağmen Türkiye pazarı markaların odağı haline geldi. Pazardaki büyük potansiyel, Çinliler’in iştahını kabartıyor. Ana firmalar Türkiye’deki distribütörlerine fiyat ve tedarik konusunda destek vererek, büyümeyi planlıyor. Avrupa’da hızla büyüyen MG de bunlardan biri. Kağan Dağtekin, ana merkez SAIC’in ek Gümrük Vergisi konusunda kendilerine destek verdiğini belirterek, “Bunun etkisini biraz daha hafifletebildik. 1 milyon 269 bin lira ile çıktığımız MG4’ün fiyatı, bu ilave vergi olmasaydı 1 milyon lira hatta zorlasak 1 milyon liranın altına inebilirdi. Normalde yüzde 10-15 yukarıda olurdu, 1.5 milyon lirayı görebilirdik. Ama SAIC’in desteğiyle de biz de fedakarlıklarımızı yaparak buralarda tutmaya çalışıyoruz. Bu vergi hikayesi olmasaydı Avrupa’da Tesla’nın yaptığını Türkiye’de MG yapacaktı” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!