Auto Ajans

Haberler

Küresel otomotiv pazarı nasıl etkilenecek?

Küresel otomotiv pazarı nasıl etkilenecek?
Paylaş
Mart 31
20:20 2020

Koronavirüsün otomotiv satışlarına etkisiyle ilgili tahminler gelmeye başladı. Uluslararası araştırma ve danışmanlık şirketi IHS Markit, Avrupa’da otomobil pazarının bu yıl yüzde 20’den fazla küçüleceği öngörüsünde bulundu. Araştırma şirketine göre, küresel otomotiv pazarındaki daralma yüzde 12’yi bulacak ve satışlar 78.8 milyon adede inecek. 2008 küresel ekonomik krizde pazarın yüzde 8 azaldığını hatırlatalım. Batı ve Doğu Avrupa’da satışların önceki tahminlere yüzde 14 gerileyerek 15.6 milyon adede çekilmesi bekleniyor. Bu da satışlarda 1.9 milyon adetlik anlamına geliyor. ABD’de gerilemenin yaklaşık yüzde 15 olacağı belirtiliyor. 2.4 milyon adetlik düşüşle 14.4 milyona ineceği ifade ediliyor.

Türkiye’nin ihracatı düşecek

Bir diğer saygın araştırma kuruluşu LMC Automotive, dünyada otomotiv satışlarının yüzde 15 azalışla 77 milyon adede ineceğini açıkladı. LMC Automotive’in kötümser senaryosu pazarın 69 milyon adede gerileyebileceği yönünde. LMC, Ocak’ta küresel satışların 90.1 milyon adet seviyesinde gerçekleşeceğini öngörmüştü. Yatırım bankası Morgan Stanley de Avrupa’da satışların 12.5 milyon adede kadar inebileceğini kaydetti. Bankanın daha önceki tahmini 13.7 milyon adetti. Tüm bu senaryolar hiç kuşkusuz Türkiye otomotiv sektörünü olumsuz etkileyecek. En büyük ticaret pazarındaki küçülme, doğrudan Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkileyecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Türkiye otomotiv sektörünün en büyük ihracat pazarı Almanya'da satışların 2021'de % 8 büyümesi bekleniyor.

📌Ancak 2019 yılı seviyesine ulaşması daha zaman alacak.

http://www.autoajans.com/turkiyenin-en-buyuk-pazarindan-iyi-haber

🚘Hyundai, yeni Tucson N Line'ı tanıttı.

🚘İç ve dışı tasarımında sportif detayların yer aldığı araç, ikinci çeyrekte satışa sunulacak.

🚘Tucson N Line'da 1.6 lt hacminde 5 farklı motor seçeneği olacak.

http://www.autoajans.com/sportif-tucson-2-ceyrekte-satista

📌Nissan Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri, 2021 yılı için oldukça iyimser.

📌Nissan'ın hedefi ise yeni Juke ve yeni Qashqai'nin pozitif rüzgarıyla 25 bin adetlik satış.

http://www.autoajans.com/yeni-juke-1-0-lt-motorla-satista

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!