Auto Ajans

Haberler

Küresel satış tahminleri ne oldu?

Küresel satış tahminleri ne oldu?
Paylaş
Nisan 27
09:23 2020

Global otomotiv endüstrisi yeniden hayata dönmeye başlasa da analistler, salgının etkileriyle satışların düşmeye devam edeceğini belirtiyor. IHS Markit’in son araştırmasına göre, global binek araç satışları 2020’de yüzde 22 düşerek 70.3 milyona gerileyecek. Almanya ve Doğu Avrupa dahil bazı yerlerde showroomlar’ın açılmasına rağmen pazardaki iyileşmenin düzensiz olacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte IHS’nin analizlerine göre, Batı ve Orta Avrupa’da yüzde 25 düşüş ile 13.6 milyon adetlik pazar gerçekleşecek.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’in araştırmasına göre ise Batı Avrupa satışları için üç farklı senaryo ortaya koyuldu. En kötü senaryoda iş yeri kapatma kararlarının yıl ortasına kadar devam etmesiyle satışların 10 milyon adede gerilemesi yer alıyor. Bu da 2019’a göre yüzde 30 civarında düşüş anlamına geliyor. Temel senaryo satışların yüzde 23 gerileyeceği ve en iyi senaryoda da yüzde 16’lık düşüş öngörüldü. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) verilerine göre, geçen yıl 14.3 milyon aracın satıldığı Batı Avrupa’da 12 milyon adedin altı 1994 yılında görüldü.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!