Auto Ajans

Haberler

Lamborghini’den 3 yıl üst üste rekor

Lamborghini’den 3 yıl üst üste rekor
Paylaş
Ocak 16
14:21 2024

Lamborghini üst üste üçüncü yıl rekor kırmayı başardı. İtalyan markanın satışları 2023’te yüzde 10 artışla 10 bin 112 adet oldu. İlk kez 10 bin adet barajını geçti. Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann, “10 bin araç teslimat sınırını ilk kez aşmanın gururunu yaşıyoruz. Daha heyecan verici yeni hedeflere imza atmaya hazırız” diye konuştu. 2018’da pazara sunulan markanın ilk SUV’u Urus, yine en çok satan modeli unvanını aldı. 6 bin 87 adet Urus satılırken, Lamborghini üretimin neredeyse üçte ikisini oluşturdu.

Önümüzdeki aylarda Urus, sadece plug-in hibrit olarak satışa sunulacak. V10 motorlu Huracan, 4 binden biraz daha az satışla son yılında en çok satan ikinci araç oldu. Lamborghini bu yılın ortasında V8 motorunu 10 silindirli hibrit ile değiştirecek. Aventador’un yerine geçecek Revuelto V12 de hibrit bu yıl seri üretime girecek. Lamborghini’nin 2023’te en güçlü performansı 3 bin 987 araç satışıyla Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgeleri sergiledi. ABD’de 3 bin 465 araç, Asya-Pasifik bölgesinde 2 bin 660 araç satıldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!