Auto Ajans

Haberler

Le Mans’ta ilk kez Türk takımı yarışacak

Le Mans’ta ilk kez Türk takımı yarışacak
Paylaş
Haziran 07
14:18 2023

Efsanevi Le Mans 24 saat yarışlarında ilk kez bir Türk takımı start alıyor. Cumhuriyetimizin ve Le Mans’ın 100. yılı olması nedeniyle daha da anlamlı olan yarışta Goodyear lastikleriyle yarışacak olan Racing Team Turkey, 24 aracın start alacağı LMP2 ve LMP2 Pro/Am kategorilerinde şampiyonluğu hedefliyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Le Mans Serisi Pro/Am 2022’de şampiyon olarak bir dayanıklılık serisinde bu başarıyı elde eden ilk Türk takımı olan Racing Team Turkey, Le Mans 2023’te de şampiyon olarak tarihe geçmeyi amaçlıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak tasarlanan 923 kapı numaralı araçlarıyla Goodyear sponsorluğunda ve  Salih Yoluç’un liderliğinde yarışacak olan takımda İngiliz pilot Tom Gamble ve Belçikalı pilot Dries Vanthoor da yer alıyor.

Le Mans 24 saat yarışlarının, dayanıklılık temeline dayanması nedeniyle çok farklı olduğunu söyleyen Salih Yoluç, şunları kaydetti: “Bu nedenle lastiklerinizin de bu zorluğa dayanacak kadar güçlü ve yüksek performansa sahip olması gerekiyor. Doğru lastik seçimi çok önemliydi. Goodyear lastiklerinin yarış bitene kadar bize dayanıklı ve güçlü performans vereceğine inanıyorum. Hedefimiz galibiyet, bu anlamlı yılda, böylesi bir hayali gerçekleştirmek, beni ve tüm ekibi son derece heyecanlandırıyor.”

LMP2 kategorisinde mücadele edecek tüm takımların Goodyear yarış lastiklerini kullanmalarının Goodyear’ın motor sporlarında tercih edilen bir marka olduğunun ve teknolojisiyle fark yarattığının bir göstergesi olduğunu söyleyen Goodyear Türkiye Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Bu bizim için son derece mutluluk verici. Ama bir başka büyük mutluluğumuz da, bir Türk takımının efsanevi yarışın ve Cumhuriyetimizin 100. yılında böylesi bir arenada mücadele edecek olması. Racing Team Turkey’nin bu yarışa damga vuracağından hiç şüphemiz yok” dedi. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!