Auto Ajans

Haberler

Lexus’un ilk elektriklisi Türkiye’de

Lexus’un ilk elektriklisi Türkiye’de
Paylaş
Mayıs 25
15:48 2024

Premium otomobil üreticisi Lexus, yüzde 100 elektrikli SUV modeli UX 300e’yi Türkiye’de satışa sundu. Lexus markasının ilk tam elektrikli modeli olan UX 300e, 1 milyon 750 bin TL’den başlayan fiyatlarla Lexus bayilerindeki yerini alırken, aynı zamanda online.lexus.com.tr adresinden online olarak rezervasyona açıldı. Lexus UX 300e satın alanlar kullanıcılara, ev tipi şarj ünitesi hediye ediliyor. UX 300e, Japonya’da üretiliyor. Dolayısıyla yılbaşında yürürlüğe giren elektrikli araç ithalat yönetmeliğinden etkileniyor. Ancak Lexus Türkiye, UX 300e’yi öncesinde ithal etti, gerekli yazılım güncellemelerini yaparak Mayıs’ta satışa sunmuş oldu.

Tek şarjla 440 km menzil sunan UX 300e, 204 beygir güç ve 300 Nm tork değerlerine sahip. Sürüş deneyimini daha ileriye taşımak adına elektrik destekli direksiyon ve süspansiyon sisteminde değişiklikler yapılarak daha dinamik bir sürüş elde edildi. Aynı zamanda gövde rijitliği artırılan UX, tabana konumlandırılan bataryaların getirdiği düşük ağırlık merkeziyle birlikte keyifli bir sürüş sunuyor. UX modeli, daha iyi ses yalıtımıyla birlikte daha sessiz hale getirildi. UX 300e, 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 7.5 saniyede tamamlıyor. 72.8 kWs’lik lityum iyon bataryası, 50 kW DC şarj gücüyle birlikte 1 saat 20 dakikada yüzde 80 kapasiteye kadar şarj edilebiliyor.

12.3 dokunmatik multi medya ekranı var

UX 300e, 4.495 mm uzunluğa, 1.840 mm genişliğe, 1545 mm yüksekliğe ve 2.640 mm aks aralığına sahip. Aracın bagaj hacmi 486 litre. Lexus’un yeni elektrikli modeli UX 300e, Türkiye’de Executive ve Exclusive olmak üzere iki donanım seviyesiyle satışa sunuldu. UX 300e’nin Executive versiyonu 1 milyon 750 bin TL ve Exclusive versiyonu 1 milyon 920 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarla buluşturuldu. Executive’de; 6 hoparlörlü premium ses sistemi, 8 inç dokunmatik multimedya ekranı, 7 inç renkli çoklu bilgi ekranı, kablosuz şarj ünitesi, Lexus sesli asistan, deri ön ve arka koltuk döşemeleri, ısıtmalı ve elektrikli ayarlanabilir direksiyon, 8 yönlü elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, ısıtmalı/havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar, Nanoe teknolojili elektronik klima ve açılır cam tavan yer alıyor. Executive donanımlarına ek olarak Exclusive’de 13 hoparlörlü Mark Levinson premium ses sistemi, 12.3 inç dokunmatik multimedya ekranı, panoramik görüş ekranı, ön cama yansıyan renkli gösterge ekranı ve Lexus premium navigasyon gibi özellikler sunuluyor.

Lexus, yeni UX 300e modelinde yenilikçi Lexus Safety System + ile birlikte daha gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip. UX 300e tüm versiyonlarda Yaya ve bisikletli algılama özelliğine sahip Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Kör Nokta Uyarısı (BSM), Acil Durum Sürüş Durdurma Sistemi (EDSS), Acil Durum Direksiyon Yönlendirme Desteği (ESA), Şerit Takip Asistanı (LTA), Şerit Değiştirme Asistanı (LCA), Kavşak Dönüş Asistanı (ITA) ve Ön Çapraz Trafik Uyarısı (FCTA) gibi birçok asistan bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!