Auto Ajans

Haberler

Liderlik için kesenin ağzını açtı

Liderlik için kesenin ağzını açtı
Paylaş
Aralık 13
06:58 2021

Volkswagen Grubu, son dönemin yükselen markası olan ve en değerli üretici konumuna yükselen Tesla’yı alt etmek için planlarını yaptı. Güncellenen strateji kapsamında önceki bütçeye göre yüzde 50 civarında artış yapıldı. Önümüzdeki 5 yılda 159 milyar euroluk bir yatırım planı açıklandı. 12 markalı grup, 159 milyar euroluk yatırımının yüzde 50’sini geleceğin otomobillerini geliştirmeye ayıracak. Yatırım planında elektrikli araçların geliştirilmesine 52 milyar euro ayrıldı. VW Grubu’nun güncel tahmini, 2026’ya kadar satışların yüzde 25’inin elektrikli olacağı yönünde. Şu anda VW’nın elektrikli satış oranı kendi içerisinde yüzde 5 seviyesinde. VW, bu planlarla birlikte 2026’da dünyanın en büyük elektrikli araç şirketi olmayı ve Tesla’yı geçmeyi hedefliyor.

Trinity projesi devreye girecek

Zwickau ve Emden elektrikli araç üretirken grubun en kritik fabrikası olan Wolfsburg tesisi, önümüzdeki yıllarda bir elektrikli araç üretim merkezine dönüştürülecek. Wolfsburg’da ID.3’ün yanı sıra Trinity kod adlı amiral gemisi elektrikli araç üretilecek. Bu aracın üretim kapasitesi yıllık 250 bin adet olacak. Bununla birlikte Brüksel fabrikası 2026’da elektrikli Audi Q8 e-tron SUV üretecek; İspanya’da Pamplona fabrikası ise henüz model açıklanmasa da elektrikli SUV üretimine başlayacak. Ayrıca elektrikli ID.1 veya ID.2 modellerini de üretebileceği söyleniyor. Salzgitter de batarya üretim merkezine dönüştürülecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!