Auto Ajans

Haberler

Lotus’tan Porsche’ye rakip elektrikli

Lotus’tan Porsche’ye rakip elektrikli
Paylaş
Eylül 08
15:39 2023

Lotus, yeni elektrikli sedan modelini tanıttı. Dünyanın en hızlı elektrikli GT araçlarından biri olarak açıklanan Emeya, Lotus’un Eletre SUV modelinden sonra ikinci tam elektrikli aracı oldu. Emeya sedan da, Eletre gibi Geely’nin Çin’deki fabrikasında 2024’ten itibaren üretilecek. Emeya, markanın amiral gemisi aracı olarak Eletre’nin üstünde konumlandırılacak. Çift motorla birlikte 905 beygir güce ve 985 Nm torka sahip Emeya, 0-100 km/s hızlanmasını 2.8 saniyede gerçekleştiriyor.

Panamera’nın rakibi olarak gösterilen Emeya, Eletre’nin tasarım dilini kullanıyor. Spor otomobillerden ilham alan ön bölüm, aerodinamik detaylarla tamamlanıyor. Büyük arka spoyler açıldığında yüksek hızda 215 kg yere basma gücü üretebiliyor. 350 kW ile Emeya, sadece 5 dakikada 150 km menzile ulaşabiliyor. Emeya 100 kWh batarya ile 600 km menzil sunuyor. Emeya’nın kabininde 55 inç boyutunda artırılmış gerçeklikle ön cama yansıtmalı gösterge bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!