Auto Ajans

Haberler

Lüks satışları hangi markalar sırtladı?

Lüks satışları hangi markalar sırtladı?
Paylaş
Ocak 24
06:51 2022

Otomotiv üreticileri çip sorunu nedeniyle 2021’de istediği adetlere ulaşamazken premium pazarda da bu etki fazlasıyla hissedildi. Premium araçlarda daha yüksek teknoloji ile daha yoğun oranda çip kullanılması, birçok markayı etkiledi. Geçen yıl küresel lüks pazarı sırtlayan markalar BMW ve Volvo oldu. Global satışlarda BMW adetlerini yüzde 8.4 artırırken, Volvo da yüzde 5.6 büyüdü. Audi, Daimler ve Jaguar Land Rover premium pazarda kan kaybetti. BMW 2.5 milyonun üzerinde, Daimler 2 milyon 93 bin, Volvo 698 bin, Audi 1 milyon 680 bin ve JLR 420 bin araç satışı gerçekleştirdi.

Bununla birlikte ülke ve bölgelere göre Amerika’da hemen hemen tüm premiumlar yüksek performans gösterdi. En büyük çıkışa satışlarını yüzde 19.5 artıran BMW imza attı. Volvo yüzde 10.9, Lexus yüzde 10.7, Audi yüzde 5 ve Daimler yüzde 0.4 büyüme yakaladı. Avrupa pazarına bakıldığında BMW satışlarını yüzde 4’e artırırken, Volvo’nun büyümesi yüzde 1.8 oldu. Daimler’in satışları yüzde 11.2 ve Audi’nin satışları yüzde 0.4 düştü. Oranlar farklı olsa da Çin’de de kazanan BMW ile Volvo oldu. BMW yüzde 9, Volvo yüzde 3 büyüdü. Audi ile Daimler’in satışları sırasıyla yüzde 3.6 ve yüzde 2 azaldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!