Auto Ajans

Haberler

Lüksler gelmeden yok satıyor

Lüksler gelmeden yok satıyor
Paylaş
Mart 20
07:39 2023

Lexus yenilenen RX modeli ile premium segmente bin adet satış yapan markalar kulübüne girecek. Lexus’un atağı yılın ikinci yarısında yüzde 100 elektriklilerle devam edecek. Marka, Haziran-Temmuz döneminde elektrikli UX ile RZ’i satışa sunacak, üçüncü çeyrekte VIP minivan LM gelecek. 2024’ün ilk çeyreğinde ise vergi avantajlı B-SUV modeli LBX’i müşterilerle buluşturacak. Model sayısı böylece 9’a ulaşacak. Hiç kuşkusuz model gamının genişlemesi, Lexus’un satış adetlerine olumlu yansıyacak. Tedarik sorunları nedeniyle ana merkezden 2023’te ancak 450 araç alabilen Lexus Türkiye, seneye bu sayıyı minimum 1.000 adede yükseltecek.

Yenilenen RX’in İzmir Alaçatı’daki lansmanında konuşan ALJ Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Yoğun talep var ancak istediğimiz aracın yarısını alabiliyoruz. Bu yıl 450 araç getirebileceğiz. Satışlarımızın yüzde 74’ü yani 335 adedi RX olacak. 2024’te yeni modellerin de eklenmesiyle satışlarımız 1.500 adede gider ama biz 1.000 adet alabileceğiz. Artık 1.000’li adetler satan bir premium marka olacağız” diye konuştu. Lexus’u Türkiye pazarına 6 yıl önce sunduklarını hatırlatan Bozkurt, lüksün yeni tanımını yapmayı başardıklarını söyledi.

6 yıldır helikopter kaldırmaya ihtiyaç duymadık

Bozkurt, şöyle devam etti: “Bu iddiamızı premium segmente örnek olan hizmetlerin yanı sıra, her geçen gün genişleyen ve güç kazanan bir ürün gamıyla destekledik. Geçtiğimiz yıl premium segment yüzde 13 büyürken, biz Lexus olarak otomotiv sektörünün tamamında yaşanan tedarik sorunlarına karşın, satışlarımızı yüzde 47 artırarak emin adımlarla büyümeyi sürdürdük. Lexus ile lüksün rafine halini sunuyoruz, kişiye özel hizmet veriyoruz. Bir müşterimiz gece 03.00’te randevu alırsa, showroom’u açıyoruz. Premiumda en geniş servis ağını sunuyoruz. Yılda bir defa ücretsiz müşterilerin araçlarını TIR’la gönderip, geri getiriyoruz. Bu hizmetimize özellikle Bodrum lokasyonu için yoğun ilgi oluyor. Yılda 30-40 talep geliyor. Yolda kalana helikopter hizmeti sunuyoruz. Çok mutluyuz ki 6 yıldır hiç helikopter kaldırma ihtiyacı duymadık.”

Araç alabilsek 2 bin adetlik satışa gideriz

Lexus markasının en önemli modellerinden biri olan RX’i Türkiye’de satışa sunmaktan büyük bir heyecan duyduklarını belirten Bozkurt, “Yeni RX ile ilgili bu yılki hedefimizi, bulunurluk çerçevesinde 335 adet olarak belirledik. Bu aracın potansiyelinin çok daha fazla olduğunu biliyoruz ve ön taleplerdeki yoğunluk da bunu gösteriyor. Bununla birlikte tüm sektörü etkileyen tedarik sorunlarıyla yaşanan endişeleri azaltmak adına, ilk 170 adet için fiyat sabitleme garantisi vereceğiz. RX’i satın almak için sözleşme imzalayan müşterilerimiz, henüz tedarik aşamasında olan araca gelebilecek olan hiçbir zamdan etkilenmeyecek” dedi. Tedarik sorunlarına değinen Bozkurt, NX modeline yoğun ilgi olduğunu ancak istedikleri miktarda araç getiremediklerine dikkat çekti. Bozkurt, “2022’de 300 adet NX talep ettik, sadece 4 adet alabildik. NX’in büyük potansiyeli var. Tedarik edebilsek, satışlarımız 2 bin adede doğru gider” dedi.

Elektrikli modelleri yazın gelecek

Lexus NX ile başlayan ve RX ile devam eden ürün atağına değinen Ali Haydar Bozkurt, şu bilgileri verdi: “Premium segmentte büyük önem arz eden RX modelinin bizi heyecanlandıran bir başka yanı ise markamızın bu yılki model atağının devamını temsil etmesi olacak. Şimdi satışa sunduğumuz RX modelinin yanı sıra ikisi elektrikli olmak üzere üç modelin daha lansmanını gerçekleştireceğiz. Haziran-Temmuz aylarında UX EV ile RZ tam elektrikli SUV modellerini; sonbahar aylarında sınıfında bir ilk olacak LM VIP minivan modelini sunmak üzere hazırlıklar yapıyoruz. Yeni gelecek modellerle birlikte daha önce yer almadığımız segmentlerdeki boşlukları doldurarak premium segmentteki penetrasyonumuzu artıracağız. Sözünü ettiğimiz atak planı çerçevesinde bu yıl için 450 adet, 2024 için en az 1.000 adet ile hedeflerimizi ulaşmayı planlıyoruz. Sonraki yıllar daha güçlü ve geniş ürün gamıyla bu rakam adım adım daha da yukarılara çıkacak. 2023, bolca Lexus konuşacağımız bir yıl olacak” diye konuştu.

Bayi sayısı 6’ya ulaşacak

Ürün yelpazesinin yanı sıra atak planının önemli bir bölümünün bayi yapılanması olduğunu belirten Bozkurt, “Markanın tanınırlığı üzerine çok emek harcadık ve bilinirliği önemli bir seviyeye getirdik. Artış gösteren satış hedefleriyle mevcut showroomlarımıza yeni bayilikler katılıyor. Bu plan çerçevesine mevcut İstanbul ve Ankara showroomlarımızı artık biz değil, bayilerimiz yönetecek. Buna ek olarak bu yıl içerisinde Bursa ve İzmir bayiliklerimiz devreye girecek. 2024’te ise Adana ve Antalya bayiliklerimiz açılacak. Böylece ikinci 5 yıllık plan kapsamında bayi adedimizi 6’ya çıkarmış olacağız” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!