Auto Ajans

Haberler

Lüksler yatırım için daha cazip

Lüksler yatırım için daha cazip
Paylaş
Kasım 28
13:10 2021

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, dünyada premium otomobil satışlarının son yıllarda önemli ölçüde arttığını belirterek, “Ülkemizde de lüks otomobil satışlarının genişlemesinde birkaç etmen göze çarpıyor. Lüksler giderek yatırım değerini daha fazla koruyan ürünler kategorisinde değerlendiriliyor. Göreceli olarak şimdiye kadar daha az bulunabilirlik sorunu yaşandığını gözlemliyoruz” diye konuştu. Oksijen için yaptığım röportajda Bekdikhan, pandeminin etkisinde geçen 2020’nin ardından 2021’i çip krizi ve tedarik probleminin gölgesinde geçirdiklerine değindi. Bekdikhan, tüm dünyayı etkileyen bu sıkıntılar nedeniyle 2021 yılı hedeflerini herkes gibi revize etmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

C-Serisi’nde 6’ncı büyük pazar

Pazara sundukları C-Serisi ile iddialı olduklarını ifade eden Şükrü Bekdikhan, hedeflerini şöyle aktardı: “Uzun yıllardır başarısını devam ettiren C-Serisi’nin yeni modelinin ülkemizdeki satışlarına olumlu bir katkısının olacağını düşünüyoruz. Dünyada 10.5 milyon C-Serisi Sedan ve Estate satılırken, 2014’te yollara çıkan jenerasyonumuz 2.5 milyondan fazla satış başarısına ulaştı.  Geçen yıl satılan yedi Mercedes  otomobilden biri C-Serisi ailesinden oluştu. Türkiye’nin de bu oranda etkisi büyüktü. C-Serisi bizi dünya sıralamasında 6’ncı en büyük pazarı yapıyor.” Yılın ilk 10 ayında 13 bin 670 araç satışı ile premium segmentte lider olduklarını hatırlatan Bektdikhan, yıl sonunda bu unvanı korumayı arzu ettiklerini belirtti.

Yarı iletken sorunu devam edecek

Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı, yarı iletken ve tedarik sorununun önümüzdeki yılın ilk yarısında da kendisini hissettireceğinin işaretlerini almaya devam ettiklerini söyledi. Bekdikhan, pazarın ertelenen taleple canlı kalacağını düşünerek, daha olumlu bir 2022 yılı beklediklerini belirtti ve ekledi: “Ancak tüm tedarik zinciri bağlantılı konuların yanı sıra ekonomik gelişmeleri de yakından takip edeceğiz. 2022’de satış anlamında amiral gemimiz yeni C-Serisi olacak. C-Serisi ile Türkiye’de de önceki yıllarda yakaladığımız bu başarıyı seneye sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!