Auto Ajans

Haberler

Lükslere hibrit dopingi

Lükslere hibrit dopingi
Paylaş
Haziran 25
06:58 2019

Elektrikli otomobiller, otomotiv dünyasında büyük bir değişim yaratıyor. Son dönemde lüks segmentin daraldığını, 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 10’luk bir düşüş yaşandığını ifade etmiştik. Ancak alternatif yakıt teknolojileri, lüks segmentin yeniden gözde olmasını sağlayacak. Premium segmentteki hibrit, tamamen elektrikli modeller veya hidrojen teknolojisi, sınıfın umudu olarak dikkat çekiyor. Teknolojinin yaygınlaşması adına da lüks segment önemli bir role sahip. Otomotiv üreticileri öncelikli olarak yeni teknolojilerini, bütçelerin daha yüksek olduğu lüks segmentte kullanıyorlar. Böylece kademeli olarak üretim maliyetlerini aşağıya çekerek diğer segmentlerde de kullanmaya başlıyorlar. Bu sayede orta segment kullanıcıları, biraz geç de olsa yeni teknolojilere erişmeye başlıyor. Bu hemen her teknoloji için geçerli ve alternatif yakıtlar için benzer trend geçerli.

Alman-Japon rekabeti

2019’un ilk çeyreğinde premium segmentte hibrit ve elektrikli araçlar önemli bir artış gösterdi. Her ne kadar SUV’lar artık daha ön plana çıksa da, premium segmentin yaratıcısı ve markaların vitrini diyebileceğimiz yönetici sedanları, alternatif teknolojilerle birlikte yeniden parlayacak gibi görünüyor. Bu segmente baktığımızda geçen yılın ilk çeyreğine göre hibritler yüzde 120’lik bir artış gösterdi. Özellikle buraya katılan Mercedes E-Sınıfı, Mercedes CLS ve Lexus ES gibi yeni oyuncular fark yarattı. Şarjlı hibritlerde artış ilk çeyrekte yüzde 60 civarında yaşandı. Burada BMW 5-Serisi, Volvo S90 ile Volvo V90 öne çıktı. Diğer yandan elektrikli lüks sedanlarda düşüş yaşandı. Burada yaşanan yüzde 50’den fazla düşüş özellikle Tesla sebebiyle gerçekleşti. Ancak tedariklerin tekrar hızlanması ve farklı markaların oyuna dahil olmasıyla elektrikli araçlarda da artış bekleniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!