Auto Ajans

Haberler

Lükste lider değişmedi

Lükste lider değişmedi
Paylaş
Ocak 13
11:03 2021

Mercedes 2020’de dünyanın en çok satan lüks otomobil markası unvanını korumayı başardı. Mercedes 2 milyon 139 bin adetle ilk sırayı alırken, BMW’nin satışları yüzde 7.2 düşüşle 2.03 milyon adede indi. Böylece Mercedes, üst üste beş yıl dünyanın en çok satan premium markası oldu. Her ne kadar Alman markaları premium pazara hakim olsa da özellikle dünyanın en büyük Çin pazarında önümüzdeki dönemde dengelerin değişebileceği sinyalleri alındı. BMW, Mercedes ve Audi, Çin’de lüks segmentin yüzde 60’ını kontrol etmelerine rağmen 2020 yılı içerisinde özellikle elektriklide rakiplere pay kaptırdılar. Tesla, Nio, Li Auto ve yeni markalar önümüzdeki dönemde Almanlar’ı zorlayacak gibi görünüyor.

Piper Sandler & Co’nun analizine göre Almanlar, Tesla ve diğer lüks elektrikli lüks markalara giderek pay kaybedecek. Özellikle Tesla’nın showroom açtığı her şehirde Almanlar’ın pazar kaybı yaşadığı ifade edildi. Bilindiği gibi Tesla, hızla yeni pazarlara ve şehirlere girmeye devam ediyor. Amerika pazarına bakıldığında BMW yüzde 18 kayba rağmen liderliğini sürdürdü. Lexus da Mercedes’i 125 adetle geride bırakarak 2020’yi ikinci sırada kapattı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!