Auto Ajans

Haberler

Matrah artışı karambole mi gidecek?

Matrah artışı karambole mi gidecek?
Paylaş
Ağustos 23
07:00 2021

Otomotiv sektöründe matrah artışının heyecanı kısa sürdü. Yaklaşık 100 modelin fiyatı ucuzlayınca tüketiciler showroom’lara hücum etti ama istedikleri otomobilleri bulamadılar. Zayıf geçen Temmuz ayından sonra bayilerde trafik arttı ama bu kez markalar talebe cevap veremez oldu. Çip krizi nedeniyle araç tedariğinde sorun iyice hissedilmeye başlandı. Otomotiv devlerinin ‘Yılın ikinci yarısında çip problemi büyüyecek’ öngörüsünün ne kadar doğru olduğu görüldü.. Sadece geçen hafta aralarında Türkiye fabrikası dahil olmak üzere Toyota, Volkswagen, Stellantis ve Ford üretime ara vereceklerini açıkladılar. Pandemi döneminde ayakta kalmaya çalışan şirketler, daha büyük sorunla karşı karşıya. Çip krizinin faturası gittikçe kabarıyor.

7.1 milyon adetlik üretim kaybı

IHS Markit’in raporuna göre, 2021’de çip sıkıntısı yüzünden küresel üretimde 7.1 milyon adetlik kayıp yaşanacak. Ve önemlisi IHS Markit, yarı iletken sorununun 1 yıl daha süreceğini öngördü. Asya’da artan koronavirüs vakalarının çip üretimini olumsuz etkilediğini hatırlatan IHS Markit, toparlanmanın 2022’nin ikinci yarısını bulacağını belirtti. Her ne kadar otomotiv satışları için yeniden 800 bin adetler telaffuz edilse de her şey tedariğe bağlı. Matrah artışıyla önemli avantaj yakalayan yerlilerin de zorlandığı ortada. Ford Otosan, Tofaş, Oyak Renault ve en son Toyota zorunlu çip arası verdi. Ürün gamına Bayon’u ekleyen Hyundai Assan, şimdilik dayanıyor. Eylül’den itibaren piyasanın mevsimsel olarak daha da hareketleneceğini düşünürsek, talebe nasıl cevap verileceği merak konusu. Tek bir parçanın eksikliği tüm üretimi etkileyecek. Avrupa’da pazarların vites düşürmesi ise ihracat açısından kötü tedarik tarafında ise iyi haber. Dünyaya baktığımızda bu dönemde şirketlerin kâr marjı daha yüksek olan modellere ağırlık verdiği görülüyor.

Tam ‘Hareketleniyor’ derken…

Matrah düzenlemesine rağmen Ağustos ayının 55-60 bin adetler düzeyinde çıkması bekleniyor. Bu da satışların geçen yılın aynı dönemine oranla bir miktar altında kalacağı anlamına geliyor. Hareketli olması beklenen Eylül ayı da belirsiz. Eylül 2020’de 90 bin 619 araç satılmıştı, bu yıl ne olur, kimse tahmin yapamıyor… İşin ilginci 4 yıl aradan sonra online olarak 14-26 Eylül’de düzenlenecek Autoshow Fuarı da piyasada pozitif rüzgar estirecektir ama satın alacak otomobil bulunursa tabii. Umutla beklenen matrah artışı, beklenen etkiyi yaratmayacak gibi duruyor. Hele bir de kurların yeniden ateşi yükselirse, işte o zaman tam gümbürtüye gider.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!