Auto Ajans

Haberler

Matrah artışı pazarı uçurur mu?

Matrah artışı pazarı uçurur mu?
Paylaş
Ağustos 16
07:02 2021

Otomotiv sektöründe gerçekleştirilen sürpriz matrah artışı büyük moral oldu. Temmuz’dan sonra Ağustos’ta da vites düşüren satışlar için umut doğdu. 320 bin liraya kadar otomobillerde görülen hatırı sayılır fiyat düşüşleri, hiç kuşkusuz hem tüketiciye hem sektöre ilaç gibi gelecek. Esasında BDDK’nın kredi düzenlemesi, sektörün matrah düzenlemesi ümidini ortadan kaldırmıştı. Birkaç yönetici dışında kimse bu yıl matrahların yükseltileceğini düşünmüyordu. Peki matrah pazarı uçurur mu? Tabii ki hayır ancak satışların yeniden ivmelenmesini sağlayacaktır. İlk çeyrekte yakalanan 1.2 milyon adetlik temponun ikinci çeyrekte 750 bin adetlere indiğini düşünürsek, düzenleme piyasayı hareketlendirecektir. Yıl sonu öngörülerinin yeniden 800 bin adetlere doğru çıkacağını düşünüyorum.

Hibritlerin yıldızı parlayacak

Özellikle Eylül 2018’den sonra hibritlerde gerçekleştirilen matrah artışı, pozitif katkı sağlayacak. Pazar payı yüzde 10’lara dayanan hibritlere olan talep daha da artacak. Düzenlemeyle hibritlerin fiyatlarında yaklaşık 60 bin TL’lik gerileme yaşanırken, Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretip Avrupa’ya ihraç ettiği hibrid Clio’yu ülkemizde de satışa sunmak için çalışmaya başlaması önemli gelişme. En önemlisi yerliler başta olmak üzere birçok modelin yüzde 50’lik ÖTV dilimine girecek olması, seçenek sayısını artıracak. Tüketiciler fiyat avantajı nedeniyle birkaç modele takılı kalmayacak. Döviz kurunun son dönemde stabil olması da markaların elini rahatlatacak.

Siparişleri azaltanlar ne yapacak?

Resmin diğer yüzüne bakarsak; Resmi Gazete’de gece yarısı yayınlanan düzenlemeden 1  gün önce satın aldığı otomobilin 50 bin TL ucuzladığını gören tüketiciler büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Kızgın ve öfkeli olduklarına eminim. Aklıma ODD Başkanı Ali Bilaloğlu’nun ‘Hükümet vergi artışlarını 1 ay önceden haber verirse, kimse mağdur olmaz’ önerisi geliyor. Böyle bir şeyin olması tabii ki imkansız… Ama mağdur olanları düşününce… Bir diğer önemli konu tedarik. Çip krizi kaynaklı tedarik sorunu ise devam ediyor. Hatta sorun iyice büyüyor. Talebin artacağını varsayarsak, markaları tek zorlayacak faktör tedarik. Araç alabilen markalar geçen yılki gibi öne çıkacaktır. Pazardaki temponun yavaşladığını görüp, siparişlerini azaltan kara kara düşünüyordur.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!