Auto Ajans

Haberler

Matrah güncellemesi ne kadar dayanır?

Matrah güncellemesi ne kadar dayanır?
Paylaş
Kasım 28
09:07 2022

Otomotiv sektörü ve vatandaşların uzun süredir beklediği matrah düzenlemesi geçen hafta yapıldı. Güncellemel her anlamda biraz da sürprizli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı ile OYDER’in buluşması sonrası 1 Aralık’ta yapılacağına dair haberlerin sızması sonrası, Otomotiv Sanayi Derneği ile Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin baskıları sonucunda tarih öne çekildi. Böylece bir satış kaybının önlenmesi sağlandı. ‘Umarım dağ far doğurmaz, yaptık mı, yaptık’ diye temmenilerimi aktarmıştım. Ama maalesef matrah limitlerindeki artış beklentilerin çok gerisinde kaldı. Limitler yüzde 40 ile yüzde 53 oranında arttı.

96 model yararlanmış

Cardata’nın verilerine göre sadece 96 otomobil bu güncellemeden yararlandı, ÖTV’si düştü, fiyatı geriledi. Değişimden özellikle Fiat Egea başta olmak üzere yerli modeller yararlandı. İthallerin yanından bile geçmedi, B sınıfı orta sınıfı birçok model bile yüzde 80’lik vergi diliminde kaldı. 595 bin liralık tavan gerçekten çok düşük kaldı. Enflasyonun ve yeniden değerleme oranının altında yapılan matrah artışının etkisi de kısa süreli olacaktır. Ocak’ta 2023 model yılı zamları ve kurdaki artışlarla birlikte birçok model yeniden yüzde 80’lik ÖTV baremine girecektir. Açıkçası güncellemenin etkisi Mart’ta ortadan kalkacaktır.

Böyle bir gelirden vazgeçilmez

Altını çizdiğim ikinci önemli nokta, devletin böyle bir vergiden vazgeçmeyeceği. İlk 10 ayda motorlu taşıtlardan tahsil edilen ÖTV geçen yıla göre yüzde 128 artışla 118 milyar liraya çıktı. Bütçe hedefinde belirlenen 72 milyar lira katlanacak gibi görünüyor. Bu yıl motorlu araçlardan 150 milyar lira gelir elde edilecek. Böyle bir geliri kimse bırakmak istemez. Zaten otomobil satılıyor, tedarik sorunu nedeniyle 3-5 ay sıra bekleniyor. ‘Niye bu gelirden vazgeçeyim diyor’ Ankara. İşin özü ÖTV’de matrah sistemininin yerine dünya ile örtüşen bir vergi reformu yapılmadığı sürece bu sarmal devam edecek. Matrah limitleri ne kadar artarsa artsın, araç fiyatlarındaki fiyat düşüşü her zaman sınırlı ve kısa süreli olacaktır.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!