Auto Ajans

Haberler

Mayıs ayı 2024 için ipuçları verecek

Mayıs ayı 2024 için ipuçları verecek
Paylaş
Mayıs 03
16:50 2024

Otomotiv pazarı 19 ay sonra ilk kez daraldı. Rekor satışlardan sonra beklediği gibi vites düştü. Nisan ayı rakamlarını değerlendiren Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, bu yavaşlamanın öngörüldüğünün altını çizerek, “Türkiye otomotiv toplam pazarında 75 bin 919 adet olarak kapanan Nisan ayında, 109 bin 828 adet olarak gerçekleşen Mart ayına göre yüzde 30’un üzerinde bir düşüş yaşandığı görüyoruz. Bu, sonuçlar aslında şaşırtıcı değil ve sektör temsilcileri olarak beklediğimiz bir durumdu. Ancak Nisan ayındaki bu düşüşü, sadece bayram dolayısıyla ‘kısa ay’ olmasına bağlamak da doğru değil. Bu düşüşün altındaki temel sebeplere baktığımız zaman; öncelikli olarak ilk 3 aydaki yüksek seyreden satışların önemli bir bölümünün ÖTV muaf araç satışlarından geldiğini tahmin etmekteyiz. Bu oranın yaklaşık yüzde 40-50 olduğu tahmin edilmektedir ki, bu oldukça yüksek bir orandır. Bu, satışlarının yaklaşık yarısının ÖTV muaf müşterilerden geldiğini gösteriyor” dedi.

Filolar krediye ulaşamıyor

Bozkurt, şöyle devam etti: “İlk 3 ayda gerçekleşen satışlar açısından bir başka önemli nokta 2023 Eylül ayından bu yana araç bulunurluğundaki artışlarla yüksek satış adetleri gerçekleşmişti. Potansiyel müşterilerin önemli kısmının da artık alımlarını gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Bu tabloya göre perakende müşterilerde araç alabilecek potansiyel kişilerinin taleplerinin büyük ölçüde karşılandığı tahmin ediliyor. Diğer yandan, pazarı ayakta tutması beklenen filo satışları ise, krediye ulaşımda yaşanan güçlükler ve kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle beklenen performansın altında seyretmektedir. Tüm bu saydığımız sebepler, öngördüğümüz maddelerdi. Bundan dolayı, seçimlerden sonra pazar hızında yavaşlama olacağı yönündeki tahminimizin de gerçekleştiğini görmekteyiz.”

2024 ve 2025 zor geçecek

ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, yılın bundan sonraki dönemi için de açıklamalar yaparak, “Nitekim, önümüzdeki Haziran ayı da Kurban Bayramı sebebiyle yine ‘kısa ay’ olacak. Ayrıca Haziran ayı, okulların kapanması ve tatil planlarıyla birlikte Nisan ayına benzer bir şekilde sonuçlanacak gibi görünüyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz Mayıs ayı sonuçları, bu yıl pazarın nasıl seyredeceği ile ilgili önemli bir ‘değerlendirme’ ayı gibi de görülecektir. Şu anda sektördeki mevcut uygulamaların üzerine ilave önlemler gelirse, pazar hızında daha da ciddi bir düşüş söz konusu olabilecektir. Önümüzdeki aylarda yavaşlamanın devam edeceğini öngörüyoruz. Bu noktada 2024 ve 2025 yıllarının sektör açısından kolay olmayacağını düşünmekteyim” dedi

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!