Auto Ajans

Haberler

Mercedes ‘fijital’ modelle satış yapacak

Mercedes ‘fijital’ modelle satış yapacak
Paylaş
Mayıs 03
17:36 2023

Mercedes-Benz de Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araçtamüşteri odaklı yeni satış modeline geçti. Yeni dönemde bayiler acentelere dönüşerek, satış sürecinin her aşamasında müşterilere hem online hem fiziksel yani ‘fijital’ olarak alanlarda destek verecek. 15 Mayıs’tan itibaren devreye alınacak Online Store veya acenteler aracılığıyla müşteriler, araç stoklarını gerçek zamanlı ve şeffaf biçimde takip edebilecek. Ülke genelinde araçlarda tek fiyat geçerli olacak. Farklı lokasyonlardan fiyat karşılaştırması süreci ortadan kalkacak. Araç satış sözleşmeleri ve faturalandırma doğrudan Mercedes-Benz Otomotiv üzerinden gerçekleştirilecek. Araç tescil, plaka ve teslim işlemlerini ise acenteler yürütmeye devam edecek. Müşteriler, Mercedes-Benz Finansal Hizmetler tarafından sunulan kredi seçenekleri ile kasko teklifini tercih edebilecek. Hafif ticari araçta yeni satış modeline otomobil ile geçen ilk ülke Türkiye oldu.

Bayinin riski azalacak

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, “Giderek dijitalleşen dünyada, müşterilerin satın alma alışkanlıkları değişiyor ve sunduğumuz yeni satış modeli ister online ister fiziksel, tutarlı ve şeffaf bir satın alma yolculuğu sağlıyor. Ayrıca, yeni modelimiz ile müşterilerimiz nereden araç satın almayı seçerlerse seçsinler fiyatlandırma şeffaf ve tek şekilde sunulduğundan, farklı lokasyonlardan fiyat karşılaştırması süreci ortadan kalkıyor” değerlendirmesini yaptı. Bekdikhan, acente sisteminin avantajlarını şöyle aktardı: “Yeni iş modeliyle birlikte Mercedes-Benz acenteleri artık stok bulundurmak zorunda olmadıklarından finansal ve piyasa dalgalanmalarına dair riskleri azalacak. Tek fiyat politikasıyla müşteri talep ve ihtiyaçlarına daha fazla odaklanma imkânı bulacaklar. Acenteler, daha önceden olduğu gibi ürün danışmanlığı, test sürüşü, araç teslimi, ikinci el araç satışı, satış sonrası hizmetler, aksesuar satışı ve teknik servis gibi konularda hizmetlerine devam edecek.”

İlk ülke Türkiye oldu

Mercedes-Benz Otomotiv Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz de Mercedes-Benz’in faaliyet gösterdiği ülkeler arasında Türkiye’nin hafif ticari araç satışlarında Yeni Satış Modeli’ni otomobil ile uygulayan ilk ülke olduğunu söyledi. Akdeniz, “Yeni modelimiz sayesinde müşteri deneyimini üst düzeye çıkaracak birçok yeni uygulamayı süreçlerimize dahil ettik. Online konfigüratör ve test sürüşü rezervasyon uygulaması müşterilerimizin direkt olarak kullanabileceği yeni uygulamalar olduğu gibi, bu deneyimi dolaylı olarak etkileyen geliştirmeleri de hayata geçirmiş durumdayız. Yeni Satış Modeli’nin devreye alınması sonrasında da araçların müşterimizin taleplerine göre çok daha spesifik olarak konfigüre edildiği filo satışlarında hem Mercedes-Benz olarak biz, hem de acentelerimiz her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!