Auto Ajans

Haberler

Mercedes MPV’ler lüks olacak

Mercedes MPV’ler lüks olacak
Paylaş
Nisan 07
09:50 2024

Mercedes-Benz gelecekte van modellerinde farklı bir stratejik yaklaşım izleyecek. 2023’te ticari vanlar için premium bir strateji hedeflendiği paylaşıldı. Tüm Mercedes-Benz binek otomobillerinde olduğu gibi, gelecekte yeni geliştirilecek ve bireysel kullanım için konumlandırılacak tüm MPV’lerde lüks stratejisi uygulanacak. Mercedes-Benz, bu stratejik değişikliği, 2026’dan itibaren çıkacak olan modüler ve ölçeklenebilir Van Elektrik Mimarisi’nin kullanıma sunulmasıyla tam olarak uygulamayı amaçlıyor. Yeni kişisel kullanıma yönelik orta boy MPV’ler EQV ve V-Serisi bu yolda önemli bir kilometre taşını oluşturuyor. Her iki model de yeni dış ve iç tasarımıyla daha da gelişmiş bir yapı ortaya koyuyor. Özellikle daha akıllı dijital ağ çözümleri ek konfor ve güvenlik sağlıyor.

Yeni EQV ve V-Serisi yeni görünümleriyle farklılaşıyor. Daha da geliştirilen tasarım, her iki modele kendi segmentlerinde daha farklı ve özgün bir görünüş sağlıyor. Yeni ön tasarım, farklı formlara sahip radyatör ızgarası ve güçlü tampon tasarımıyla dikkat çekici bir görünüm oluşturuyor. Donanım seviyesine bağlı olarak radyatör ızgarasını bir LED ışık bandı çevreliyor. Ürün gamının tepe noktasını oluşturan V-Serisi EXCLUSIVE ilk kez kaputunda prestijli, dik bir Mercedes yıldızı yaşıyor. Standart veya donanım seviyesine bağlı olarak opsiyonel olarak sunulan adaptif MULTIBEAM LED farlar, tüm versiyonlara ek şıklık kazandırıyor. Arka cephe Mercedes-Benz yazılı yeni krom şerit ve yeni LED aydınlatma grubu benzersiz bir görünüm oluşturuyor. Görünüm, aerodinamik açıdan optimize edilen 17, 18 ve 19 inçlik yeni alaşım jantlar dışında dört yeni gövde rengi tamamlıyor.

Komutlar Hey Mercedes ile yapılıyor

İç mekan dijitalleşme odaklı gelişmiş bir görünümle dikkat çekiyor. Kokpiti, iki adet 12,3 inç geniş ekran, şık yeni havalandırma ızgaraları ve kapasitif eller serbest algılama özelliğine sahip yeni nesil direksiyon süslüyor. Modern ileri teknolojili tasarım, MPV’lerin tarzını ve kalite algısını yukarıya taşıyor. Yeniden tasarlanan orta konsol, istek üzerine akıllı telefon kablosuz şarj özelliğini de destekliyor. Anahtarsız çalıştırma işlevi, ısıtmalı direksiyon ve gece sürüşü için kısık arka kabin aydınlatması olmak üzere bazısı opsiyonel birçok yeni özellik kabin içi deneyimini ileriye taşıyor. 64 renkli ortam aydınlatması daha kişisel ve konforlu bir ortam oluşturuyor. Yeni V-Serisi ve EQV, arka tarafa daha kolay erişim sağlamak üzere, standart olarak aracın sol tarafında sürgülü bir kapıyla donatılıyor. Yeni MPV modeller standart olarak sunulan en güncel MBUX bilgi-eğlence sistemi ile benzersiz bir dijital ve etkileşimli deneyim sunuyor. Merkezi ekran, direksiyon üzerindeki dokunmatik kumanda yüzeyleri, orta konsoldaki dokunmatik yüzey veya daha da optimize edilen öğretilebilir sesli asistan ‘Hey Mercedes’ üzerinden kontrol ediliyor.

Güvenlik donanımları ön planda

Yeni EQV ve V-Serisi zengin standart donanımla yollara çıkıyor. Araçlarda; ATTENTION ASSIST, yağmur sensörü dahil Far Yardımcısı, Aktif Mesafe Yardımcısı DISTRONIC, Kör Nokta Yardımcısı, Aktif Şerit Takip Yardımcısı, Akıllı Hız Yardımcısı ve Park Paketi yer alıyor. Uzun Far Yardımcısı PLUS işleviyle adaptif MULTIBEAM LED farlar ilk kez sunuluyor. Ayrı ayrı kontrol edilebilen 84 LED hücresine sahip farlar, ışık huzmesini farların mevcut trafik koşullarına bağlı olarak son derece hızlı ve hassas şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Uzun Far Yardımcısı PLUS, yolu, diğer sürücülerin ve yolcuların gözlerini kamaştırmadan, en etkin şekilde aydınlatıyor. Yeni sürüş destek paketi farklı ek işlevler de içeriyor. Paket, rota bazlı hız uyarlaması ve trafik sıkışıklığında gelişmiş otomatik yeniden hesaplama özelliğine sahip Aktif Mesafe Yardımcısı DISTRONIC, Aktif Direksiyon Yardımcısı ve Aktif Hız Sınırı Yardımcısı özelliklerini içeriyor. Yeni 360 derece kameralı park paketi, park ve manevraları kolaylaştırıyor. 3 boyutlu görüntüleri kullanarak kamera destekli park sürecinin 360 derece görselleştirilmesini sağlıyor. Park paketi; Aktif Park Yardımcısı, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Yaya Acil Durum Freni ve Uzaklaşma Yardımcısı işlevlerini içeriyor. Ayrıca bir çeki demiri ve otomatik şanzımanla birlikte bir römork manevra yardımcısı da bulunuyor.

İki farklı elektrikli motor

Tamamen elektrikli yeni EQV, maksimum 150 kW (204 beygir) ve sürekli 70 kW (95 beygir) güç üreten elektromotoru 90 ve 60 kWh (WLTP: karma enerji tüketimi: 29.43-27.04 kWh/100 km) olmak üzere iki batarya boyutu ile satışa sunuluyor. EQV, 277-365 km arasında WLTP sürüş menzili sağlıyor. Tamamen elektrikli MPV, standart olarak hem evde hem de şarj istasyonlarında 11 kW’a kadar alternatif akım (AC), ayrıca hızlı şarj istasyonlarında 110 kW’a kadar doğru akım (DC) şarjını destekliyor. Hızlı şarj istasyonunda yüzde 10-80’e gelmesi  yaklaşık 40 dakika sürüyor. Yeni V-Serisi, dizel motor OM654’e sahip. Bu motor üç farklı performans seviyesiyle sunuluyor: 120 kW (163 beygir), 140 kW (190 beygir), 174 kW (237 beygir). Aracın  100 km’de karma yakıt tüketimi 8.7-6.9 lt.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!