Auto Ajans

Haberler

Mercedes’in 100 bininci yerli otobüsü

Mercedes’in 100 bininci yerli otobüsü
Paylaş
Ekim 25
21:27 2022

Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 100 bininci otobüsünü üretti. 50 bininci otobüsü kuruluşunun 41. yıldönümü olan 2008 yılında banttan indiren şirket, ikinci 50 bin adedi 14 yılda üretmeyi başardı. Mercedes-Benz Türk, otobüs ihracatına başladığı 1970 yılından bu yana 62 bini aşkın otobüs ihracatına ulaştı. 50 bininci otobüsünü ürettiği 2008’e kadar 22 bin 500 otobüs ihraç eden şirket, 2008-2022 yılları arasında 40 bine yakınını da dünya pazarlarına gönderdi. 4 bini aşkın çalışanı Hoşdere Otobüs Fabrikası, ürettiği her 10 otobüsten 8’ini 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyor. Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Bugün 100 bininci otobüsümüzü banttan indirmenin gururunu yaşıyoruz. 2008 yılında şirketimizin kuruluşundan tam 41 yıl sonra 50 bininci otobüsümüzü banttan indirmiştik. İkinci 50 bininci otobüsümüzü 14 yılda ürettik. Türkiye’de üretilen her 2 otobüsten 1’ini üretiyor, ürettiğimiz her 10 otobüsten 8’ini ihraç ediyoruz. Tüm çalışanlarımız ve paydaşlarımızla markamızın öncü konumunu otobüs alanındaki bayrak taşıyıcı misyonumuzla sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Mercedes-Benz Türk Otobüs Üretiminden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbede “Hoşdere Otobüs Fabrikamızda 4.000’i aşan çalışanımız ile Türkiye’yi dünyaya bağlayan fabrika olarak üretiyor ve geliştiriyoruz. Bizim açımızdan ve ülkemiz açısından bugün çok önemli bir kilometre taşına daha ev sahipliği yapan Hoşdere Otobüs Fabrikamızda 100 bininci otobüsümüzü banttan indirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu benzersiz anı yaşamamızda katkısı olan başta tüm çalışma arkadaşlarımız olmak üzere paydaşlarımıza, müşterilerimize ve yolcularımıza teşekkürlerimi sunarım. Türkiye’yi, dünyanın otobüs üretimindeki üslerinden biri haline getirdiğimiz çalışmalarımız sonrasında sadece üretimimiz ve ihracatımızla değil, bünyemizde barındırdığımız İstanbul AR-GE Merkezimiz ile de tüm dünyadaki Mercedes-Benz otobüslerin Ar-Ge sorumluluğunu üstlenerek ülkemize katma değer sağlıyoruz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!