Auto Ajans

Haberler

Mercedes’in ilk elektrikli SUV’u EQA

Mercedes’in ilk elektrikli SUV’u EQA
Paylaş
Ocak 20
15:49 2021

Mercedes-Benz ilk elektrikli kompakt SUV modeli EQA’yi tanıttı. EQA, Mercedes-Benz’in EQ markası altında EQC’den sonra ikinci yüzde 100 elektriklisi oldu.  Araç, GLA’nın özelliklerini elektrikli güç aktarma organlarıyla birleştirmiş. EQA ailesinin giriş seviyesini, 140 kW / 190 beygir gücündeki motoruyla WLTP normuna göre 426 kilometre menzile ulaşan EQA 250 oluşturuyor. EQA’in lityum iyon bataryası Wallbox ile 5 saat 45 dakikada şarj ediliyor. Hızlı şarjla bataryanın yüzde 80’i doldurulabiliyor.

EQA, Mercedes-EQ ailesine özgü, merkezi yıldıza sahip siyah zeminli ön ızgarayla donatılıyor. Ön ve arka ışık şeridi, Mercedes-EQ’nun tamamen elektrikli araç dünyasına özgü bir başka çarpıcı tasarım özelliği olarak öne çıkıyor. Yatay ışık şeridi, tam LED farları gündüz farları ile birbirine bağlıyor ve hem gündüz hem gece her daim model için yüksek bir algılanma seviyesi sunuyor. Farlardaki mavi detaylar Mercedes-EQ markasına özgün görünümü destekliyor. LED arka aydınlatma grubu konik LED ışık şeridiyle uyumlu bir şekilde birleşiyor. EQ’ya özgü Rosegold veya mavi dekoratif öğeler de içeren 20 inçe kadar alaşım jant seçenekleri bulunuyor.

İç mekanda mavi renkli konsept

Havalandırma çıkışları, koltuklar ve araç anahtarındaki Rosegold detaylar ve arkadan şeffaf ambiyans aydınlatmasını yansıtan süslemeler, EQA’nın iç mekanındaki detaylar olarak öne çıkıyor. Edition 1 özel versiyonunda mavi kumaşla hareketlendirilen delikli deri koltuklar sunuluyor. Elektrikli otomobillere özgü gösterge ekranında Rosegold ve mavi renk konsepti uygulanıyor.

Araçta; Aktif Şerit Takip Yardımcısı ve Aktif Fren Yardımcısı gibi donanımlar standart olarak sunuluyor. Aktif Fren Yardımcısı çoğu sürüş senaryosunda otonom fren müdahalesi ile olası bir çarpışmayı önlüyor veya etkilerini en aza indiriyor. Sistem ayrıca, şehir içi hızlarında duran araçları ve yoldan karşıya geçen yayaları da algılayarak fren yapabiliyor. Sürüş Yardım Paketi kapsamında ayrıca dönüş fonksiyonu, acil durum şeridi fonksiyonu, yaklaşan bisikletliler veya araçlar için araçtan iniş kör nokta yardımcısı ve bunun dışında yaya geçidi bölgesinde tespit edilen yayalara karşı uyarı özelliği de sunuluyor.

İlk çeyrekte Türkiye’ye gelecek

EQA’de; Otomatik Uzun Far Yardımcısı ile yüksek performanslı LED farlar, elektrikli açma ve kapama özelliğine sahip EASY-PACK bagaj kapağı, 18 inçlik hafif alaşım jantlar, 64 farklı renk seçeneği ile ambiyans aydınlatması, orta konsolda ikili bardak tutucu, dört yönlü ayarlanabilir bel destekli konfor koltuklar, geri manevraları kolaylaştıran geri görüş kamerası ve çok işlevli deri spor direksiyon standart olarak yer alıyor. AMG ve Electric Art olmak üzere iki farklı tasarım konsepti dışında Gece Paketi ile de kişiselleştirme imkanı sağlanıyor. Aralık’ta EQC’yi satışa sunan Mercedes-Benz Türkiye, EQA’yi yılın ilk çeyreğinde otomobil meraklılarıyla buluşturacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!