Auto Ajans

Haberler

Mercedes’ten elektriklide devrim

Mercedes’ten elektriklide devrim
Paylaş
Ocak 04
08:25 2022

Mercedes-Benz, elektrikli araçlardaki menzil kaygısını sona erdirmek isteyen teknolojisini Vision EQXX konsept ile gösterdi. Tek şarjla 1.000 kilometreden daha fazla yol alabilen Vision EQXX, 2024’te satışa sunulacak yüksek verimliliğe sahip sedan araçtan izler taşıyor. Klasik Mercedes çizgisinden tasarımıyla ayrılan Vision EQXX, efsane Silver Arrow’a göndermeler yapıyor. Markanın şimdiye kadar ürettiği en verimli ve en aerodinamik elektrikli olarak gösterilen Vision EQXX konsepti, Tesla’nın üstünlüğüne son vermeyi hedefleyen batarya ve ağırlık azaltma teknolojileriyle öne çıkıyor. Marka, 0.17 cd rüzgar direnci katsayısına sahip olduğunu açıklayarak, 0.18-2.0 değerine sahip olan Amerikan futbolu topundan daha aerodinamik açıklamasını yaptı.

Tipik bir mevcut premium elektrikli araca göre yaklaşık iki kat menzil sunan araçta, daha büyük batarya kullanılmadı ve konsept en başından itibaren adım adım verimlilik üzerine tasarlandı. Batarya paketi içerisinde yaklaşık 100 kWs enerji yer alıyor ve batarya kimyası, markanın Formula 1 uzmanlarıyla birlikte geliştirildi.Aerodinamik araçta menzil artırmak için birçok farklı çalışmaya da imza atıldı. Bunlardan biri tabana yerleştirilmiş soğutma plakasının araç altındaki hava akışını iyileştirerek tek şarjda 19 km kadar ekstra menzil sağlaması oldu. Ayrıca ultra ince güneş panelleri, 25 km daha fazla yol kat edebilmesine yardımcı oluyor.

100 km’de 10 kWs tüketiyor

Batarya paketi Mercedes EQS’ye göre yüzde 50 daha az hacme sahip ve yüzde 30 daha hafif. Bu sayede daha kompakt araçlara da uygulanması mümkün olacak. Mercedes-Benz, Vision EQXX ‘in 100 km’de 10 kWs’den daha az enerji tüketimine sahip olduğunu açıkladı. Bu rakamlara göre Tesla Model S’e göre neredeyse iki kat daha fazla verimlilik sunabiliyor. Vision EQXX’in kabini bitki bazlı sürdürülebilir malzemelerden tasarlandı ve teknolojik olarak gelişmiş özelliklere sahip. Kokpiti saran 8K 47.5 inç kesintisiz ekran, aracın tüm genişliğini kullanıyor ve kişisel asistan olarak görev yapıyor. EQXX konseptinde görülen birçok özellik yakın zamanda seri üretime aktarılacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!