Auto Ajans

Haberler

MG Türkiye, ‘Dünyada Yılın En İyi Distribütörü’

MG Türkiye, ‘Dünyada Yılın En İyi Distribütörü’
Paylaş
Ekim 02
07:45 2023

Çinli SAIC Motor Grubu çatısı altında yer alan MG, global çaptaki en büyük organizasyonlarından biri olan 2023 MG Global Bayi ve Distribütör Konferansı’nı İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirdi. 60’tan fazla ülkeden 200’ün üzerinde yabancı ülke temsilcisinin katılım sağladığı organizayonda SAIC Motor, bayi ortaklarına küresel hedeflerini aktardı. Doğan Trend Otomotiv’in temsil ettiği MG Türkiye, “Dünyada Yılın En İyi Distribütörü” seçildi.

Bu prestijli ödülün, yapılan doğru ve etkili çalışmaların bir sonucu olduğunu söyleyen Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “Doğan Trend Otomotiv olarak Türkiye’de ilk MG modelini Nisan 2021’de satışa sunduk. Yaklaşık 3 sene önce başladığımız bu yolculukta Türkiye elektrikli otomobil pazarının öncü markalarından olduk ve birçok ilke imza attık. Gerek yatırımlarımız, gerek elektrikli araç odaklı yapılanmamız ve en önemlisi cesur davranarak tüm ekibimizin gayretiyle güzel bir başarıya imza attık. Gelecek çalışmalarımız ve yatırımlarımız için önemli bir motivasyon kaynağı olurken zamanlamanın SAIC Motor’un Avrupa’da planladığı üretim üssü için yer seçimi sürecine denk gelmesi de kıymetli oldu. Türkiye, MG’nin Avrupa’daki birinci lig ülkelerinden biri konumunda. Tüm MG ülkelerinin katıldığı ödül töreninde ülkemizin bayrağını dalgalandırmak da ayrıca bir gurur kaynağı oldu” dedi.

9 ayda 7.500 adetlik satış

Türkiye’de elektrikli otomobilden bahsedilmediği bir dönemde pazara iddialı bir giriş yaptıklarını ifade eden Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal ise, “MG’yi Türkiye’ye satışa sunduğumuz ilk dönemde ya ufak segmentlerde küçük hacimli elektrikli araçlar ya da yüksek performanslı sportif lüks elektrikliler vardı. Bu iki uç segmentin arasında standart bir ailenin kullanabileceği bir elektrikli araç ya da SUV seçenek bulmak oldukça güçtü; hatta hiç yoktu. MG olarak bunu ilk kez piyasaya sunan marka olma cesaretini gösterdik. Her sene üstüne ekleyerek devam ettiğimiz faaliyetlerimizi ilerletmeye devam ediyoruz. İlk modelimizi Nisan 2021’de satışa sunduk ve o yılı 468 adetlik toplam satışla tamamladık. 2022’de büyük bir ivme yakaladık ve yılı 1.627 adetle kapattık. Bu yıl ilk 9 ayda gerçekleştirdiğimiz 7 bin 500 adedi aşan satışla ivmemiz artarak sürüyor” dedi.

Satış hedefini üçüncü kez revize etti

Yıl başında 2023 için 5 bin adetlik bir satış hedefi belirlediklerini vurgulayan Soysal, sözlerine şöyle devam etti: “Satışlarımızda artarak devam eden performans, hedeflerimizi revize ederek iki katına, 10 bin adede çıkarmamızı sağlamıştı. Satış performansımızın yılın ikinci yarısında da sürmesi ve devamında gelen bu prestijli ödül, bizi hedefimizi tekrar yükseltme yönünde motive etti. Bugün itibarıyla; yıl sonu hedefimizi 3 katına, 15 bin adede çıkarmış bulunuyoruz. Türk tüketicisinin MG’nin birbirinden iddialı elektrikli ve benzinli modellerine olan teveccühü bizi çok mutlu ediyor. Bu güven ve ilginin karşılığını en iyi vermeyi sürdürmek için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

2024’te 34 bayiye ulaşacak

Başarı için işini iyi yapan bir bayi teşkilatının oluşturulması gerektiğine işaret eden Tibet Soysal, “Kısa sürede MG bayi yapılanmamızı da yeni yatırımlarla büyüttük. Bugün itibarıyla 27 adet MG bayimiz var ve hedefimiz, 2024’te bu rakamı 34 adede yükseltmek. Satış ve satış sonrası yatırımlarımız artarak devam ediyor ve bayi sayımız da buna paralel olarak hızla artıyor” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!