Auto Ajans

Haberler

Milano’nun ismini değiştirmek zorunda kaldı

Milano’nun ismini değiştirmek zorunda kaldı
Paylaş
Nisan 15
19:26 2024

Alfa Romeo, 10 Nisan’da tanıttığı ilk elektrikli modeli Milano’nun ismini değiştirmek zorunda kaldı. Böylece 1910 yılında Milano’da kurulan markanın Milano modelinin ömrü 1 haftadan kısa sürmüş oldu. İtalyan Hükümeti, Milano’nun Polonya’da üretilmesi nedeniyle sert eleştiriler getirmişti. Stellantis CEO’su Carlos Tavares ise Polonya’da üretilmesi sayesinde Milano’nun üretim maliyetinin 10 bin euro daha ucuz olduğunu aksi taktirde aracın başlangıç fiyatının 30 bin euro yerine 40 bin euro olacağını açıklamıştı. İtalya Hükümeti, Polonya’da üretilmesi sebebiyle kanunlar gereği Milano ismini alamayacağını duyurmuştu. Bir aracın İtalya’da şehir ismi alması için o ülkede üretilmesi zorunlu tutuluyor.

Alfa Romeo kanuna aykırı bir durum olmadığını belirtse de, Milano’nun ismini tartışmalara son vermek adına değiştirdi. Halk oylamasıyla seçilen Alfa Romeo Milano adı artık kullanılmayacak. Buna göre yine oylamada beğenilen isimlerden biri olan Alfa Romeo Junior ismi tercih edildi. Elektrikli ve hibrit motor seçeneklerine sahip B-SUV, Alfa Romeo Junior adını aldı.

Ülkesinde üretilmeyen ama şehir ismi taşıyan çok model var

Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato, markanın daha fazla anlaşmazlığı önlemek için Milano ismini değiştirdiğini açıkladı. Imparato, “Siyasi tartışmalara girdiğinizde alıcılarınızın yarısını hemen kaybedersiniz ve biz bunu önlemek istedik” dedi. Imperato, Alfa Romeo’nun mahkemede davayı kazanabileceğine inanmasına rağmen ismini değiştirmeye karar verdiğini söyledi. Imparato, İtalyan yetkililere neden Milano ismini seçtiklerine dair argünmanları şöyle sıraladı:

Milano adı, Alfa Romeo’nun 1910’da doğduğu şehre saygı duruşu niteliğinde seçildi.

Milano, geçen yaz Alfistiler ile yapılan internet anketinde birinci oldu, Junior ikinci sırayı aldı.

Alfa Romeo, aracın Milano veya İtalya’da üretildiğini asla söylemedi veya öne sürmedi.

Milano/Junior İtalya’da tasarlandı ve üretildi.

Araç kimlik numarasında ‘Made in Poland’ açıkça belirtiliyor.

Üretim tesislerine bağlı olmayan şehirlerin adlarını taşıyan çok sayıda otomobil var. Örneğin, Kia Sorento ve Rio, Nissan Murano, Hyundai Santa Fe ve Tucson, Toyota Tacoma ve Chevrolet Malibu.

Alfa Romeo, 18 ay önce küçük otomobilinin Polonya’da üretileceğini söylemişti.

Milano ismi 13 Aralık’ta (Milano’da) açıklandı. Milano’nun 10 Nisan’daki tanıtımının ertesi gününe kadar hükümetten herhangi bir tepki gelmedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!