Auto Ajans

Haberler

‘Milyonlar işini kaybedecek’ uyarısı

‘Milyonlar işini kaybedecek’ uyarısı
Paylaş
Eylül 21
08:25 2021

Elektrikli otomobiller, özellikle Avrupa Birliği’nin etkisiyle her geçen gün ağırlığını artırırken, Japonya’dan aksi yönde bir açıklama geldi. Japon Otomobil Üreticileri Derneği’nin olağan toplantısında konuşan birlik başkanı ve Toyota CEO’su Akio Toyoda, tamamen elektrikliye geçmenin risklerini anlattı. Japon hükümetini uyaran Toyoda, elektrikli dönüşümün milyonlarca iş ve üretim kaybına yol açacağını savundu. Japonya’da hükümet tamamen elektrikliye geçerek 2030’da sera gazlarını ciddi oranda azaltmayı ve 2050’de karbon nötr olmayı hedefliyor. Toyota CEO’su Toyoda ise bu yol haritasında Japonya’nın ekonomik can damarının üretimden geldiği gerçeğini hesaba katması gerektiğine inanıyor.

5.5 milyon kişi işini kaybeder

Honda, Yamaha, Isuzu gibi markaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşan Toyoda, tamamen elektrikliye geçiş sebebiyle 2030’a kadar ülkede 5.5 milyon kişinin işinden olacağını, 8 milyon adetlik araç üretim kaybının gerçekleşeceğini söyledi. Ayrıca Avrupa’dan ilham alan Japon otoritelerinin bu hedeflerinin sürdürülebilir olmadığını ekledi.

Bununla birlikte Japonya’da satılan hibritler dahil elektrik motorlu araçların oranı şu anda yüzde 40 seviyesinde. Ancak bunların çok azı tamamen elektrikli modeller. İlk 6 ay verilerine göre, ülkede 777 bin elektrik motorlu araç satılmış ve bunların sadece 8 bin 500 kadarı bataryalı elektrikli olmuş ve bu adetlerin 3 bin 200’ü ithal markalardan gelmiş. 777 bin aracın yüzde 97’si tam hibrit veya yarı hibrit olmuş.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!