Auto Ajans

Haberler

‘Mobilite’ye Fransız kalmadı

‘Mobilite’ye Fransız kalmadı
Paylaş
Haziran 18
08:40 2019

Renault Grubu, kısa yolculuklar için tasarlanan elektrikli ve otonom EZ-POD’u gün yüzüne çıkardı. EZ-POD, kısa mesafelerde hızlı ulaşım ve kurye hizmeti için tasarlanan otonom, internet bağlantılı ve yüzde 100 elektrikli küçük bir robot araç olarak öne çıkıyor. Hızlı ulaşım ve kurye hizmeti için tasarlanan EZ-POD konsept, kapladığı alana göre
3 metrekare ile maksimum seviyede kullanım alanı sunuyor. EZ-POD, elektrikli scooter veya bisiklet gibi düşük hızda mobilite hizmeti sunuyor. Küçük boyutu, düşük hızı ve dar alanlardaki hareket kabiliyeti, kullanıcılara kolaylık sağlıyor.


10 yıl önce ortaya çıkan mobilite kavramının 2020 yılı itibariyle yaklaşık 11 milyar euroluk bir pazara erişeceği tahmin ediliyor. Renault da bu alanda söz sahibi olmayı hedefliyor.

Renault EZ-POD, gelecekte yaya yollarında düşük hız sınırlarında kullanılmasına veya hareket kabiliyeti sınırlı insanları (alışverişten dönen yaşlılar, çocuklu veya yük taşıyan insanlar) taşımak amacıyla kullanılabilecek. Konseptin ön kısmında bir kamera ve çevrenin algılanmasını sağlayan dedektör yer alıyor. Bunlara ek olarak, ön ve arka kısımda kısa ve uzun menzilli radarlar mevcut. Tavan kısmında da gerçek zamanlı konum tespiti ve internet bağlantısı için iki adet anten ve GPS bulunuyor. Modelde, iç kısımda iki adet ekran, yolcuları karşılıyor ve yol ile ilgili bilgiler sunuyor. Aydınlatma ise araca giriş ve çıkışın yanı sıra, bekleme ve hareketine göre değişiyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

☑️Toyota 2030'da yılda 3.5 milyon elektrikli satmayı hedeflerken, hidrojene de ağırlık verecek.

☑️Yeni CEO Sato, hidrojenin en mantıklı çözüm olduğunu belirterek, yeni yatırım yapacaklarını açıkladı.

http://www.autoajans.com/toyota-hidrojensiz-kalmayacak

🔋Hyundai elektrikli araçların daha rahat şarj edilebilmesi için otomatik robot tasarladı.

🔋Otomatik Şarj Robotu, 3D kamera ve yapay zeka sayesinde araçla iletişim kuruyor, sürücüye gerek duymadan bataryayı dolduruyor.
http://www.autoajans.com/hyundaiden-otomatik-sarj-robotu

🚘Lamborghini ilk kez 9 bin adetlik teslimatı aşarak, rekor kırdı.

🚘Lamborghini CEO'su Winkelmann, 18 aya varan uzun bekleme listelerinin olduğunu açıkladı.
http://www.autoajans.com/lamborghini-isteyen-18-ay-bekliyor

Load More

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!