Auto Ajans

Haberler

Mokka-e’nin menzili % 23 arttı

Mokka-e’nin menzili % 23 arttı
Paylaş
Ocak 21
09:09 2023

Avrupa’nın en çok tercih edilen batarya elektrikli modellerinden biri olan Opel Mokka Elektrik, yeni 54 kWh batarya ile artık 403 kilometreye menzil sunuyor. Mokka-e, daha önce WLTP normuna göre 327 kilometre gidebiliyor. Geliştirmeyle modelin menzili yüzde 23 artarken, enerji tüketimi 100 kilometrede 15.2 kWs’e düştü. Mokka Elektrik 115 kW/156 beygir güç ve 260 Nm tork üretiyor. Mokka Elektrik kullanıcısı, Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç sürüş modu arasından seçim yapabiliyor. Elektrikli SUV, Eko modunda menzil odaklı bir yaklaşımla en yüksek enerji verimliliği ile hareket ediyor. Rejeneratif fren sistemi sayesinde Mokka Elektrik, yavaşlama veya fren anında enerjiyi geri kazanabiliyor. Böylece elektromotor momentumu elektrik enerjisine dönüştürüyor. Sürücü şanzımanı B modunda kullandığında, geri kazanım ve fren torku artıyor.

Mokka-e, 54 kWh batarya 100 kW DC şarj istasyonunda yaklaşık 30 dakikada yüzde 80’e kadar şarj edilebiliyor. Mokka Elektrik standart olarak hızlı şarj işleviyle donatılıyor. Doğru akım dışında, Opel sürücüleri 11 kW entegre şarj cihazı ile üç fazlı alternatif akım duvar tipi şarj modülü  veya ev tipi priz için uygun bir kablo ile de şarj edebiliyor.

Opel, hafif ticari araç ürün gamının tamamı dahil olmak üzere güncel olarak 12 elektrikli Opel modeli satışa sunuluyor. Marka, 2024 yılına kadar her modelinin bir elektrikli versiyonunu piyasaya sunacak. 2028 yılına kadar Opel, Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka haline gelecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!