Auto Ajans

Haberler

Monkey efsanesi geri döndü

Monkey efsanesi geri döndü
Paylaş
Ekim 14
10:22 2021

Honda’nın yenilenen ikonik Monkey modeli, yenilenen tasarımı ile Türkiye’de satışa sunuluyor. Monkey; sürüş konforu, 5 vitesli şanzımanı ve Euro 5 uyumlu motorunun sunduğu yakıt ekonomisi ile öne çıkıyor. Retro görünümü ile modern şehir hayatının ihtiyaçlarını birleştiren Monkey, 16 Ekim’de 50 bin 250 TL’lik fiyatla satışa sunulacak. Yeni Monkey’nin hava soğutmalı 124 cc ve iki supaplı SOHC motoru 5.500 d/d’da 11 Nm maksimum tork ile 6.750 d/d’da 6.9 kW maksimum güç üretiyor. Yenilenen motorun da katkısıyla pratik bir sürüş sunan Monkey’de  pürüzsüz hava akışı için yeniden tasarlanan hava giriş kanalı ve bağlantı borusu yer alıyor. Aynı zamanda hava filtresi kutusunun şekli de hava akışını iyileştirmek ve tork üretimini artırmak için iyileştirildi.

Euro5 uyumluluğu için güncellenen katalizör, daha küçük olmasına karşın atık gazları arındırırken; performansı artırmak ve karakteristik bir egzoz sesi oluşturmak için susturucuda tek odacıklı bir tasarım uygulandı. Dört vitesli şanzımanın yerini yeni 5 vitesli şanzıman alırken; sürüş performansını iyileştirmek ve uzun yol konforunu artırmak için vites oranları yeniden ayarlandı. Düşük sürtünmeli teknolojiler sayesinde motor, 1.5 litre/100 km (WMTC modu) harcıyor. Monkey’nin IMU tabanlı tek kanallı ABS özelliğinin de katkısıyla güvenli bir fren mesafesi sağlanıyor.

370 km menzil sunan depo

Minik gidonlar, kromlu çamurluklar, yukarıya doğru kıvrımlı egzoz, küçük ve dolgun lastikler, konforlu sele ve gözyaşı damlası formunda yakıt deposu ile yeni tasarımda geleneksel Monkey’ye sadık kalmaya devam edilirken; farklı yaştan kullanıcılara hitap edilmesi amaçlanıyor. İskelet, salıncak ve arka amortisörlerle birlikte aynı renge sahip 370 km menzil sunan 5.6 litrelik yakıt deposu üzerinde 3 boyutlu klasik kanatlı tarihi Honda logosunu yer alıyor. Yeni Monkey, Klasik Muz Sarı ve yeni eklenen İnci Parıltılı Mavi olmak üzere iki farklı gövde rengiyle satılacak.

Oyun parkı için geliştirildi

Honda’nın ikonik modeli Monkey’nin tarihi 1960’lı yılların başına dek uzanıyor. Tokyo’daki Tama Tech eğlence parkı  için 49 cc’lik bir oyuncak olarak geliştirilen model, popüler hale gelerek 1963 yılında Amerika ve Avrupa’ya özgü krom depo, katlanır gidon ve 5 inçlik tekerleklerle ithal edilmeye başladı. Şehirdeki ulaşım zorluğuna eğlenceli bir şekilde çözüm olarak görülen Monkey, tasarımı, küçük boyutları ve hafif yapısıyla kısa sürede dikkat çekti. Yıllar içerisinde çeşitli eklemeler ve tasarım değişiklikleriyle Monkey, milyonlarca motosiklet kullanıcısının kalbine girmeyi başardı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!