Auto Ajans

Haberler

Motosiklet pazarı hareketleniyor

Motosiklet pazarı hareketleniyor
Paylaş
Nisan 06
13:17 2021

Türkiye motosiklet pazarında 6 yıldır liderliğini sürdüren Honda, yenilenen X-ADV ve NC750X motosiklet modellerini Türkiye yollarına çıkarıyor. Motosikletin SUV’u olarak tanımlanan X-ADV yeni bir multimedya ve bağlanabilirlik sistemi, NC750X de hafifletilen yapısı ile kullanım kolaylığı ve yakıt tasarrufu sunuyor. X-ADV performans, ağırlık, tasarım ve kullanım kolaylığı olmak üzere kapsamlı bir şekilde yenilendi. 2021 model X-ADV daha yüksek devirli güçlü motoru, yeniden ayarlanan vites oranları, Elektronik Gaz Kelebeği (TBW), dört farklı sürüş modu ve geliştirilen Honda Seçilebilir Tork Kontrolü gibi özellikleri ile öne çıkıyor. X-ADV’nin yeniden tasarlanan iskeletini daha keskin tasarımlı grenajlar süslerken, selesi sürücünün yere daha rahat basmasını sağlamak için yeniden dizayn edildi. Honda X-ADV’ye Elektronik Gaz Kelebeği’nin (TBW) eklenmesi ve egzoz sistemindeki iyileştirmeler sayesinde 7.000 d/d ile daha yüksek devirli yeni motor daha fazla güç üretiyor. Maksimum gücü artan motoruyla 6.750 d/d’da 43.1 kW güç ve 4.750 d/d’da 69 Nm tork üreten X-ADV Euro5 emisyonlarını da karşılıyor. X-ADV, 13.2 litrelik yakıt deposuyla 366 km’ye kadar menzile olanak tanıyor.

Bağlanabilirlik özelliği var

X-ADV’de çift LED farlar ile gündüz farları (DRL) daha modern bir görünümü beraberinde getirirken; arka sinyaller Acil Fren Uyarısı (ESS) özelliği ile sürüş güvenliğini artırıyor. Ayrıca dikkat çeken bir diğer özellik multimedya ve bağlanabilirlik olarak öne çıkıyor. Ayrıca X-ADV ile kullanıma sunulan Akılı Anahtar, sürücünün anahtarı cebinden çıkartmadan yakıt deposunu ve sele altı saklama alanını açıyor ve bunun yanı sıra motoru çalıştırabiliyor. Yeni iskeletiyle 3 kg hafifleyen ve 236 kg boş ağırlığa sahip X-ADV, diğer geliştirme çözümleri 1 kg ağırlık avantajı sağlıyor. 22 litre hacme ulaşan saklama bölmesi daha kullanışlı hale gelirken; USB şarj cihazı ile birlikte torpido gözü günlük hayatı kolaylaştırıyor. Yeni Honda X-ADV; Gümüş, Siyah ve Gri olmak üzere farklı renk seçenekleriyle 149 bin TL’ye satılıyor.

Honda’nın çok yönlü motosikletlerinden biri olan NC750X, daha yüksek devirli ve güçlü motor, yeniden ayarlanan vites oranları, Elektronik Gaz Kelebeği (TBW), üç farklı sürüş modu ve geliştirilen Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) gibi özelliklerine sahip. Boş ağırlığın 6 kg hafiflemesiyle yüksek yakıt verimliliği daha da artırılan modelin yeniden tasarlanan iskeletini de keskin tasarımlı granajlar süslüyor. Ayrıca yeni cam granaj yol rüzgarı ve hava koşullarına karşı kullanıcılara ek koruma sağlıyor. Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) Honda motosikletlerine özgü bir teknoloji olarak hayatı kolaylaştırmaya devam ederken; yenilenen ekran, LED aydınlatma birimleri ve LCD ekran da NC750X deneyimine katkı sağlıyor.

Anahtara kimlik çipi konuldu

Honda Ateşleme Güvenlik Sistemi (HISS) sayesinde anahtara entegre kimlik çipi ile Motor Kontrol Ünitesindeki (ECU) kimliğin uyuşmaması halinde motor çalışmıyor. Arka sinyaller Acil Fren Uyarısı (ESS) özelliği ile sürüş güvenliğine katkı sağlıyor ve sinyaller otomatik olarak devreden çıkıyor. Elektronik Gaz Kelebeği’nin (TBW) eklenmesi ve egzoz sistemindeki iyileştirmeler sayesinde yeni motor 6.750 d/d’da 43.1 kW güç ve 4.750 d/d’da 69 Nm tork üretiyor. Güç artışı ile birlikte daha kısa oranlı birinci, ikinci ve üçüncü vitesler (hem manuel hem de DCT’de) hem ilk kalkış anında hızlanma, hem de ara hızlanma süresini iyileştiriyor. NC750X, 14.1 litrelik yakıt deposuyla yaklaşık 400 km menzil sunuyor.

NC750X’in yeniden tasarlanan iskeleti, yeniden tasarlanan hava filtresi kutusu ve yeri değiştirilen akü sayesinde saklama bölmesi için daha fazla alan sunuluyor.  Şasi genelinde uygulanan tasarruf önlemleri ile 1.2 kg ağırlık avantajı elde edilirken; NC’ye özgü bir diğer özellik olarak yakıt deposunun bulunduğu yerdeki saklama alan 23 litre hacmi ile öne çıkıyor. Kapağın iç kısmında alanı verimli kullanmak üzere dört adet kanca bulunuyor ve yeni bir USB-C tipi soket de yer alıyor. Boş ağırlığı 214 kg olan yeni NC750X, 6 kg daha hafif ve 30 mm daha alçak olan 800 mm’lik sele yüksekliğiyle kullanım kolaylığını destekliyor. Yeni NC750X, 95 bin 400 TL’den başlayan fiyatıyla Honda bayilerinde satışa sunuluyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!