Auto Ajans

Haberler

Münih Fuarı’nda Avrupalı ve Çinli kapışması

Münih Fuarı’nda Avrupalı ve Çinli kapışması
Paylaş
Eylül 04
15:09 2023

Avrupa’da yılın son otomotiv şovu Münih’te IAA Mobility Fuarı kapılarını bugün basına açtı. 10 Eylül’e kaar sürecek fuarda 150 yeni model, facelift ve versiyon sergileniyor. IAA Mobility Fuarı’nda belki de fosil yakıtlı araçların son fuarı olarak tarihe geçecek. Münih’te; Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Audi ve Opel gibi ev sahibi markalar ile Çinliler’in rekabeti görülüyor.

Avrupa’da hızlı çıkış yakalayan BYD, MG Motor, XPeng, Leapmotor, Seres, Forting, Dongfeng, fuarda yeniliklerini tüketicilerle buluşturdu. Yılın son çeyreğinde Türkiye’ye ALJ Grubu ile giriş yapacak BYD, en dikkat çeken markalardan biri oldu. Fuara katılacağını açıklayan Tesla da sürpriz yaptı. Makyajlı Model 3 ile Berlin’de de üretilen Model Y, minik stanında yer aldı. Renault ise Scenic Vision Concept olarak tanıtılan modelin seri üretime hazır versiyonun örtüsünü kaldırdı. 620 km menzil sunan araç 2025’te ülkemizde satışa sunulacak. 2021’de pandemi döneminde yapılan fuarı 400 binden fazla ziyaretçi gezmişti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!