Auto Ajans

Haberler

Mustang Mach-E Türkiye’de satışta

Mustang Mach-E Türkiye’de satışta
Paylaş
Temmuz 11
11:01 2023

Ford’un merakla beklenen yüzde 100 elektrikli modeli Mustang Mach-E, Türkiye’de satışa çıktı. Efsane Mustang’in tasarımından izler taşıyan araç, tek motorlu arkadan itiş (RWD) ve çift motorlu dört çeker (AWD) sürüş seçeneklerine sahip. Mustang Mach-E RWD standart menzilli batarya ile 269 beygir güç ve 430 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza 6.1 saniyede ulaşıyor. Önümüzdeki dönemde sunulacak uzatılmış menzilli batarya ile 294 beygir güç elde edilecek. Mustang Mach-E AWD, standart batarya ile 269 beygir güç ile 580 Nm tork sağlıyor. 5.6 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. 351 beygir güç üreten uzatılmış batarya ile bu süre 5.1 saniyeye iniyor.

Tek pedal özelliği

7.4 kW ve 11 kW versiyonları bulunan duvara monte şarj cihazı, aracın bataryasını 7.4 kW ile 8-10 saatte, 11 kW ile 6-7 saatte yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar doldurabiliyor. DC şarj cihazı kullanarak 150 kW’a kadar şarj olan Mustang Mach-E Extended Range RWD, 10 dakikada 119 km menzil elde edebiliyor. Hem arkadan itiş hem dört çeker modellerin bataryası 45 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor. Standart menzilde bu süre 38 dakikaya kadar iniyor. Mustang Mach-E ayrıca daha yüksek verimlilik için rejeneratif frenleme ile bataryaya daha fazla kinetik enerjinin geri dönmesine yardımcı olan tek pedalla sürüş (One Pedal Drive) özelliği sunuyor. Hızlanma ve yavaşlama yalnızca hız pedalının hareketi ile kontrol ediliyor. Mustang Mach-E’nin fiyatı 3 milyon 588 TL’den başlıyor.

Ford Türkiye İş Birimi Lideri Özgür Yücetürk, “Otomotiv sektörü büyük bir dönüşümden geçerken Ford olarak bizler de teknolojilerimizle geleceği bugünden yaşatmayı hedefliyoruz. Elektrifikasyona öncülük etme vizyonumuz ile çıktığımız bu yolda bu kez de Ford’un efsanevi modeli Mustang’in ruhunu taşıyan, yeni ve % 100 elektrikli Mustang Mach-E’yi müşterilerimizle buluşturuyoruz. % 100 elektrikli Mustang Mach-E, ikonik Mustang ruhunu korumanın yanı sıra şimdiye kadarki en gelişmiş teknolojileri sıfır emisyonlu sürüş performansıyla bir araya getiriyor” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!