Auto Ajans

Haberler

Müşteriler B segment kiralayabiliyor

Müşteriler B segment kiralayabiliyor
Paylaş
Haziran 13
15:56 2024

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması, kiralık araçlara olan talebi patlattı. SIXT Türkiye ve Borlease Genel Müdürü Yiğit Aras, bayram öncesi kiralık talebinde büyük artış yaşandığını ve yaklaşık 100 bin aracın trafikte yer alacağını belirtti. Aras, 2023 yılına göre yüzde 40 büyüyen kısa dönem araç kiralama sektöründe, Kurban Bayramı öncesi doluluk oranının yüzde 90’ları geçtiğini söyledi. Aras “2023 Kurban Bayramı dönemine kıyasla, SIXT Türkiye’nin filosunda yüzde 50 oranında bir büyüme gerçekleşti. Bu artışa rağmen doluluk oranlarımızı yüzde 90-93 ortalamasında tutmayı başardık. Bu yıl da bayrama günler kala bazı şubelerimiz tamamen doldu. Yurtdışından gelen tatilciler de kiralık araçlara yoğun talep gösterdi. Sixt Türkiye’nin bayram dönemindeki pazar payının yüzde 10’dan fazla olacağını öngörüyoruz” dedi.

Yiğit Aras, İstanbul ve Marmara Bölgesinin talep gelen en yoğun bölgeler olduğuna dikkat çekerek, “Akdeniz ve Ege normal yaz yoğunluğuna ulaştı. Ancak gözlemlerimiz müşterilerin İstanbul’dan araç alıp tatil yörelerine gittikleri yönünde” dedi. Kiralama süreleri kış aylarında ortalama 4 gün, yaz aylarında 6 gün olarak değiştiğini belirten Aras, şöyle devam etti; “Araç kiralama fiyatlarındaki artışında etkisiyle tüketiciler ekonomik grup araçlara yöneliyor. Özellikle B ve B+ segment araçlar yoğun talep görüyor. Otomatik vites ve benzinli araçlara olan ilgi arttı. Elektrikli araçlar ise hala düşük talep görmekte ve sektör genelinde yüzde 1’in altında bir orana sahip.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!