Auto Ajans

Haberler

Nakit parası olan otoya yatırıma devam eder

Nakit parası olan otoya yatırıma devam eder
Paylaş
Haziran 05
08:00 2023

Seçim sonrası ekonomiyi, piyasaları nelerin beklediği herkesin merak konusu. Ekonominin dümenine yeniden Mehmet Şimşek’in geçmesi piyasalarda olumlu karşılandı. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevine piyasaların yakından tanıdığı Cevdet Yılmaz’ın gelmesine de pozitif bakılıyor. Peki yılbaşından bu yana rekor kıran otomotiv satışları, seçim sonrası nasıl bir performans gösterecek? Özellikle de Haziran ayı başında yağmur gibi yağan zamlardan sonra. Yüzde 8’e varan fiyat artışlarından sonra fiyatlar iyice yükseldi. Türkiye’de 500 bin liranın altında otomobil kalmadı. Keza taşıt kredisi faizleri yüzde 5’e çıktı. Gözünü kararttın kredi almak istesen, bankalar tüm muslukları kısmış durumda. Otomobile niyetlenen müşteri ancak nakit satın alabiliyor.

Yeni ekonomi politikası belirleyici olur

Pazarın temposunu döviz kuru ve krediler belirleyecek. Uluslararası birçok banka, dövizde sert yükseliş bekliyor. Son olarak ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasıyla TL tahminini revize etti ve 12 ay sonrası için 22 olan dolar/TL tahminini 28’e çıkardı. Yüksek enflasyon ortamında otomobilin getirisinin daha yüksek olması, al-satçıların fırsat kollaması piyasanın vites düşürmesini engelleyecektir. Hiç kuşkusuz önümüzdeki dönem uygulanacak faiz politikası çok önemli. Her ne kadar Merkez Bankası’nın faizinin hiçbir geçerliliği olmasa da, yeni rasyonel ekonomi politikası belirleyici olacaktır.

1 milyon sesleri yükseliyor

Mayıs ayı satışlarından bazı markalarda tedarik sorunlarının hafiflediği görülüyor. Premium başta olmak üzere çip krizinin etkilerini hissetmeye devam eden markalar da var. Peugeot Türkiye Genel Müdür Gülin Reyhanoğlu, pazardaki durumun böyle sürmesi halinde 1 milyon adedin görülebileceğine dikkat çekiyor. Temkinli davranıp pazarın 920-950 bin adet seviyesinde kapanacağını öngördüklerini ekliyor. Yılın ikinci yarısında 50’den fazla yeni modelin geleceğini de hesaba katarsak tempo korunacaktır. Piyasaya ne sunulursa peynir ekmek gibi gidecektir. Tabii Şimşek yönetimindeki yeni ekonomi yönetiminin acı reçetesi olur mu, piyasalar bundan nasıl etkilenir, bekleyip göreceğiz…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!