Auto Ajans

Haberler

Nikahı beklerken 6’ncı sıraya gerilediler

Nikahı beklerken 6’ncı sıraya gerilediler
Paylaş
Ocak 05
11:56 2021

Pandemi döneminde Avrupa’da yaşanan düşüşler ve Çin’deki zayıf pazar, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve PSA Grubu’nun oluşturduğu Stellantis’in sıralamasını etkileyecek gibi görünüyor. 2020’nin ilk 3 çeyrek verilerine göre, Stellantis otomotiv dünyasında 6’ncılığa geriledi. Bilindiği gibi FCA ve PSA Grubu’nun birleşmesiyle dünyanın dördüncü büyük otomotiv şirketi Stellantis’in ortaya çıkacağı lanse ediliyordu. Fakat bu sıralama, üreticilerin 2019 rakamlarına göre hesaplanmıştı. Ancak FCA ve PSA, ilk 9 ayda binek ve hafif ticari araç satışlarına göre altıncı sırada yer alıyor. FCA ve PSA Grubu’nun kombine satışları, 2020’nin ilk 9 ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 33 düşüş gösterdi ve 3.89 milyon adet olarak gerçekleşti. FCA’in bu dönemde satışları yüzde 30, PSA’nın yüzde 37 oranında geriledi.

Toyota ilk sırada yer aldı

Stellantis’in 6’ncı sıraya gerilemesinde FCA ve PSA’nın pandemi sebebiyle Avrupa’da önemli oranda küçülmesi etkili oldu. Ayrıca PSA’nın FCA’ye göre daha fazla daralma yaşamasının nedeni, daha Avrupa odaklı satış yapması. FCA ise Çin ile Kuzey Amerika’da salgın sonrası hızlanan pazardan daha fazla yararlanma şansı buldu. İlk 9 aylık verilere göre, Toyota 6.68 milyon adetle ilk sırada yer alırken VW Grubu 6.18 milyon adetlik satış elde etti. Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı 5.54 milyon, General Motor 4.72 milyon ve Hyundai Grubu 4.5 milyon adetle Stellantis’in önünde yer aldılar. 2020 yılı toplam satışlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!