Auto Ajans

Haberler

Sonumuz Nokia’ya benzemesin

Sonumuz Nokia’ya benzemesin
Paylaş
Ocak 17
09:23 2020

2024 yılına kadar elektrikli ve hibrit otomobil ile dijital teknolojilere 66 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Volkswagen Grubu, daha da hızlanarak otomotiv sektöründeki dönüşüme ayak uydurmak istiyor. Grup, 75 elektrikli ve 60 hibridi piyasaya sunmaya hazırlanırken, VW Grubu CEO’su Herbert Diess daha radikal kararlar almalarını gerektiğini savundu. Diess, otomotiv üreticilerinin radikal değişikliklere gitmesi gerektiğini belirterek, “Nokia’nın kaderine uğramamak için acil reformlara ihtiyacımız var” dedi. VW Grubu’nun üst düzey yöneticileriyle toplantı yapan Diess, “Geleneksel otomobil üreticilerinin zamanı bitti” dedi.

Tesla’yı örnek gösterdi

Şirketin dijital teknolojiyi benimsemesi gerektiğini kaydederek, rakibi Tesla’nın hisse fiyatlarının değişen rekabet ortamının kanıtı olduğunu ifade etti. Diess, VW Grubu’nun cep telefonu pazarındaki hakimiyetini Apple’a kaybeden başka bir Nokia olmaktan kaçınmak için dönüşümünü hızlandırması gerektiğini söyledi. Herbert Diess, 2020’de kar marjlarını korumaya çalışmaları gerektiğini de dikkat çekti. Diess, VW’nin daha fazla kâra ve daha az hacme odaklanması gerektiğini belirterek, şu örneği verdi: “10 bin teslimat gerçekleştiren Bentley’i ele alalım. Sıfırdan yüksek bir marjımız olsaydı daha da etkileyici olurdu. Tamamen dürüst olursam, 5 bin adetlik satış ve yüzde 20’nin üzerinde bir marjı tercih ederdim.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!