Auto Ajans

Haberler

Ölümü gördük, sıtma olduk, iyileştik…

Ölümü gördük, sıtma olduk, iyileştik…
Paylaş
Ağustos 31
06:14 2020

Avrupa otomotiv satışlarının yeniden kıpırdanmaya başlaması ve yerli üreticilerin tempo artırması, tedarik sanayini umutlandırdı. Online basın toplantısında konuşan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, “2020 yılı, adeta ölümü neredeyse görmeye yakın bir dönemden geçip ondan sonra sıtma, sonra da iyileştiğimiz bir dönem oldu. Daha mutluyuz, keyifliyiz. Eylül ayında beklenti çok yüksek. Sektörde hemen hemen her şirkette inanılmaz derecede yoğunluk var. Sektörün kimi oyuncuları 3 vardiyaya tekrar döndü ve gece gündüz üretim yapıyor. Bazılarında fazla mesai bile söz konusu olmaya başladı”  değerlendirmesini yaptı.

Sektörün genelinde kapasite kullanım oranının yüksek olduğunu ifade eden Kanca, şöyle devam etti: “Neredeyse herkeste bu şekilde bir çalışma var. 100 üzerinde olan da var, normal planladığının üzerinde çalışan da var, yüzde 80 civarında çalışan da var fakat ortalama yüzde 90 gibi… Bunun birkaç etkisi var; Avrupa’da işlerin iyileşmesi. Son aylarda tedarik sanayinin ihracatının 2019 yılı değerlerine çok yakın olduğunu görüyoruz. Yani tedarik sanayinin Avrupa’ya ihracatı normalleşiyor. Dolayısıyla oradan bir pay geliyor. İç pazar satışlarının bunda büyük etkisi var. Ana sanayi ve tedarik sanayinde de 3 vardiya üretim var.”

2. dalga olmazsa 4 ay iyi geçer

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı da yaptığı değerlendirmede, “Sektör şu anda geleceği daha iyi görüyor ve yüksek tempo ile çalışıyor. En kötü günler geride kaldı diyebiliriz. Üretim tarafında, kendi üyelerimiz üzerinden ana üreticilerin tahminlerine bakıyoruz. Orada gördüğümüz kadarıyla Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık dönemi doluluk açısından yüzde 90 ila 92 arasında değişiyor. Yani, sektörün kapasite kullanımı çok iyi bir seviyeye geliyor. Avrupa tarafında da pazar bu haliyle devam eder, pandemide 2. dalga veya yeni bir problemle karşılaşmazsak yılın son 4 aylık bölümü çok iyi olacak” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!