Auto Ajans

Haberler

OSD’nin pazar beklentisi ne?

OSD’nin pazar beklentisi ne?
Paylaş
Ocak 18
06:55 2021

Otomotiv pazarı 2020’de yüzde 61 büyüyerek beklentileri aştı ancak bu yılla ilgili kafalarda birçok soru işareti var. Farklı senaryolar konuşuluyor. 600 bin adede gerileyeceğini, 2020’in üzerine çıkılacağını söyleyenler de var. Peki Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı’nın öngörüsü ne? OSD olarak hep üretim ve ihracat öngörüsü ve bunların dolar karşılıklarını yapmayı çok sevdiğini belirten Haydar Yenigün, “Pazar öngörüsü yapınca bu birazcık ODD’nin mecrası oluyor o yüzden oralarda çok fazla detaylı kafa yormak istemiyorum. Sadece onlardan aldığım bilgiyi paylaşabilirim” dedi.

2020 yılını çok düşük öngördüklerini en fazla 500-600 bin adet olacağını tahmin ettiklerini söyleyen OSD Başkanı, “Neredeyse 800 bine dayandı yani 792 bin 800 bin demek. Dolayısıyla 200-250 binlik artışla bitirdik. Bu yıl zor bir tahmin bu ama benim ODD’deki arkadaşlardan ve bizim pazarlamacı arkadaşlardan aldığım bilgiler bu rakamın artı eksileriyle ortalamasını da söylüyorum 700 bin civarında olacağı yönünde geliyor. Bana derseniz ki bunun altındaki rasyonelleriniz nedir, cevap veremem. Fakat 2020 yılının benzeri gibi olacağını, 2018-2019’daki gibi çok aşağılara 500 binin altına düşmeyeceğini ama 1 milyona da çıkmayacağını söyleyebilirim. Çok geniş bir resim çizdim ama 3 aşağı 5 yukarı böyle. Onun dışında 600 bin mi 650 bin mi 750 bin mi olur bence şu an için çok da önemli değil zaten. Muhtemelen değişken, dalgalı bir gidişat olmakla birlikte 3 aşağı 5 yukarı o rakamlara ulaşacaktır diye öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!