Auto Ajans

Haberler

Otoda matrah arttı, fiyatlar düştü

Otoda matrah arttı, fiyatlar düştü
Paylaş
Ağustos 18
09:00 2021

Otomotiv sekötürünün uzun süredir beklediği matrah artışı gerçekleşti. Sıfır araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahları, Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararıyla yeniden düzenlendi. Buna göre, 1600 cm3 silindir hacmine kadar, yüzde 45 ÖTV dilimindeki matrah limiti 85 bin TL’den 92 bin TL’ye, matrah limiti 85 bin TL’yi aşıp 130 bin TL’yi geçmeyen ve yüzde 50’lik ÖTV limitinde yer alan otomobillerde matrah limiti 150 bin TL’ye yükseltildi. Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen, 2000 cm3’ü geçmeyen elektrikli (hibrit) otomobillerde vergi matrahı 85 bin-135 bin TL aralığından 114 bin-170 bin TL aralığına yükseltildi. Söz konusu araçlarda uygulanan yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 80’lik ÖTV dilimleri korundu.

Yüzde 17’ye varan fiyat düşüşü

Düşük miktarda olsa ÖTV matrah artışlarıyla birlikte yüzde 45 ve 50’lik ÖTV dilimine giren araç sayısı artacak, böylece fiyatlarda düşüş gerçekleşecek. Yeni matrahlarla 157 bin TL’ye kadar otomobiller yüzde 45’lik ÖTV dilimine girecek. 265 bin TL’ye kadar otomobiller yüzde 50’lik ÖTV diliminde yer alacak. Daha önce bu rakam 229 bin TL’ydi.

Hibritler ne kadar ucuzlayacak?

Limit artışıyla yüzde 80’den yüzde 50’lik ÖTV dilimine girmeye başlayan bir otomobil yaklaşık yüzde 17 ucuzlayacak. 320 bin TL’ye kadar otomobillerde 53 bin TL’ye varan düşüşler görülecek. Örneğin 301 bin 900 TL olan Renault Megane Sedan Joy 1.3 TCE EDC’nin fiyatı yaklaşık 250 bin TL’ye inecek.

Hibritlere 3 yıl sonra müjde

Hibrit araçlarda limitin 170 bin TL’ye çıkarılması, bu araçlara olan talebi daha da artırması bekleniyor. Bilindiği gibi hibrit araçlarda en son matrah artışı Eylül 2018’de yapılmış, 2020’deki güncellemeye dahil edilmemişti. Anahtar teslim fiyatı 301 bin TL olan hibritler yüzde 50’lik vergi dilimine girmiş oldu. Hibrit modellerin satış etiketlerinde de yaklaşık 60 bin TL indirim yaşandı.

Hatırlanacağı gibi Türkiye’de yüzde 45’lik vergi diliminde model kalmazken, yüzde 50’de çok sınırlı sayıda otomobil yer alıyordu. Bu nedenle B sınıfında otomobil fiyatları 300 bin TL, C segmentte 400 bin TL’ye dayanmıştı. Matrah artışı kararı hem tempo düşüren otomotiv sektörüne nefes aldıracacak hem de tüketicilerin daha fazla seçenek arasından seçim yapmasına imkan tanıyacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!