Auto Ajans

Haberler

Otomobile ne kadar zam geldi?

Otomobile ne kadar zam geldi?
Paylaş
Mayıs 24
07:01 2022

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, jeopolitik gelişmeler, pandemide yeni dalga, küresel ekonomik hareketlilik ve girdi maliyetlerindeki artışlar yüzünden otomotiv sektörünün zorlandığını söyledi. Eroldu, üretim maliyetlerini etkileyen faktörleri şöyle sıraladı: “Doğalgazda Ocak 2020, Nisan 22 döneminde euro cinsinden yüzde 198’lik artış var. Elektrikte de euro bazında yüzde 140’lık artış yaşandı. Hammadde malzemede otomobilde önemli olan saçlar ki bunlar galvaniz kaplamalı saçlar. İşte kauçuk, polipropilen, bakır, alüminyum gibi malzemelerde de bakarsak bir yıllık periyodda yüzde 100’lerin üzerinde çok ciddi artışlar var. Bugün Türkiye’de üretici enflasyonu yüzde 120 arttı ama döviz sepetimiz yüzde 80 arttı. Buna aslında hammadde malzeme artışını da koyduğunuz zaman tabii ihracatta da aslında bir rekabet kaybına yol açıyor bu.” Peki yükselen maliyetler otomobil fiyatlarını nasıl etkiledi?

Cengiz Eroldu, “Şimdi C Sedan sepeti, hafif ticari sepeti ne oldu? Türkiye’de ilk 5 ayda aşağı yukarı fabrika çıkışında yüzde 15 gibi bir fiyat artışı oldu. Bunun 5 puanı kur artışı. Çünkü euroya baktığımız zaman çünkü bizim ağırlıklı olarak sonuçta euro girdimiz var. Yüzde 5’lik bir euro artışı var. Bunun üzerine 10 puanlık hammadde artışı. Enflasyon etkisi de var. Yani şimdi herkes bir de şunu sorguluyor; ya yani kurlar 5 artarken niye fiyatlar 15 arttı sorusu var kamuoyunda. Şimdi aslında otomotiv sanayi hiçbir zaman fırsatçılık yapan bir sanayi olmadı olmaz da. Zaten sonuçta rakamlarımız ortada” diye konuştu. Araçların çıplak fiyatına gelen zamlar ÖTV ile birlikte daha da arttığını ekleyelim.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!