Auto Ajans

Haberler

Otomobile yeni zamlar kapıda mı?

Otomobile yeni zamlar kapıda mı?
Paylaş
Nisan 26
07:00 2021

Türkiye otomotiv pazarı rekor Mart ayı satışlarından sonra otomobile gelen euro zamları, faizlerin yükselmesi ve öne çekilen talep nedeniyle Nisan’da vites düşürdü. Satışların bu ay yaklaşık 70 bin adet seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Pazar baz etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 165 büyümüş olacak. Hatırlanacağı gibi pandeminin ilk döneminde satışlar Nisan’da 26 bin 457 adet ve Mayıs’ta 32 bin 235 adetle dibe vurmuştu. Her ne kadar tempo azalsa da pazar 10 yıllık ortalamanın üzerinde seyrediyor. Önümüzdeki dönemde satışların yönünü, kur, faiz, çip tedariği ve vaka sayıları belirleyecektir.

Yükselen kurun ters etkisi

Özellikle kurlardaki yükseliş sürerse Mayıs’ta yeni zamlar gündeme gelebilir. Mart’ta Merkez Bankası Başkanı değişikliği sonrası euro bir anda yüzde 11 artmış, 8.59 TL’den 9.60 TL’ye yükselmişti. Markalar da ay başında yüzde 3 ile 7.5 arasında zam yapmıştı. Son 10 güne bakarsak eurodaki artış yüzde 6’yı geçti, psikolojik sınır olan 10 TL çoktan geçildi. Hiç kuşkusuz ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için ‘Soykırım’ demesi, iki ülke arasındaki ilişkileri gerecektir. Döviz kuru da bundan nasibini alacaktır. Euronun 10 TL’nin üzerinde kalıcı olması, eskisi gibi otomatik zamları beraberinde getirir. İşin ilginci döviz kurunun ters etkisi de olabiliyor. Kurlar yükselince pazar hareketleniyor. Mart’ta buna şahit olduk, rekor taleple karşılaşıldı. Tüketiciler zamlardan önce adeta otomobile hücum ediyor. Nisan’ın son günleri ve Mayıs’ta benzer bir tablo görebiliriz. Elinde dövizi olup da bozdurup otomobil satın alanlar da cabası.  

Düşük faizli kampanya artık hayal

‘Faizler ne zaman düşer?’ sorusu sıkça geliyor. Yüzde 16’yı geçen enflasyonda gevşeme görülmezse, Merkez Bankası’nın eli kolu bağlanacaktır. Yeni Başkan Nisan’da beklentilere paralel faizi sabit bıraktı. Fakat karar metninde ilave sıkılaşma vurgusunu çıkardığını hatırlatalım. Bir sonraki faiz toplantısı 6 Mayıs’ta, bekleyip göreceğiz… Şirketler kampanyalarla tüketicileri desteklemeye devam edecektir. Ancak Mart’ta yapılan sıfır faizli çılgın kampanyalar artık hayal. Tüketicilere ancak 0.99’luk oran sunulabiliyor. Otomotiv sektörünün tepesinde Demokles’in Kılıcı gibi duran çip krizi her geçen gün büyüyor. Tedarikte sıkıntılar hissedilmeye başladı. Yeni yatırımlar açıklansa da bu yıl çözülmesi zor gibi. Görüldüğü üzere birçok belirsizliğin gölgesinde, yılın ikinci yarısı zor geçecek gibi…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!