Auto Ajans

Haberler

Otomotiv pandemi öncesine döndü

Otomotiv pandemi öncesine döndü
Paylaş
Temmuz 30
07:27 2023

Türkiye otomotiv sektörü güçlü iç talep ve ihracat artışla pandemi öncesine performansına geri döndü. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, ilk yarıda üretimin yüzde 13 artışla 735 bin adede çıktığını belirterek, “İlk 6 ayda pandemi öncesi üretim seviyelerine geri döndüğümüzü söyleyebiliriz. Burada tabii 2017 bizim otomotiv sanayi tarihindeki en yüksek üretimi gösteriyor ilk 6 aylık süreçte 870 binlik adetle. Ama 735 binlik adetle de 2019 üretim seviyesini yakalamış durumdayız ki tedarik zincirindeki hassasiyete, sorunlara rağmen. Bu aslında rakamsal olarak aynı seviyede olabiliriz ama performans olarak bence 2019’un üzerindeyiz“ değerlendirmesini yaptı.

Dikensiz gül bahçesinde üretim yapmıyoruz

Eroldu, şöyle devam etti: “Bu yıl bu rakamlar bizi 1.5 milyon adetlik bir toplam üretime doğru taşıyor gözüküyor. Aynı paralelde ihracat adetlerimizin de 500 bin adedi geçtiğini görüyoruz. Burada da 1 milyonun üzerinde ihracatla seneyi kapatacağız gibi duruyor. Tutarda da önemli rakamlar göze çarpıyor. İlk 6 aylık ihracatımız 17.7 milyar dolara ulaştı. Bu da geçen seneye göre yüzde 15’lik bir artışa tekabül ediyor. Bu sonuçlar aynı zamanda otomotiv sanayinde Türkiye ihracatında bir numaralı konuma tekrar sağlam bir şekilde taşımış oldu. Herhalde geçen seneye göre en önemli sapma da Türkiye’de pazarda oldu. Türkiye pazarı Avrupa pazarının da çok çok üzerinde yüzde 55’lik bir artışla kapattı ki toplamda 581 binlik bir adete ulaştık. Bu da oldukça Türkiye’de güçlü bir talebin varlığını bize gösteriyor. İnşallah yılın ikinci döneminde bütün zorluklara rağmen tabii bu performansı otomotiv sanayi yapmaya devam edecektir ama unutmamak lazım ki yine de malzeme bulunurluğu, çip sorunları tamamen ortadan kalkmış değil. Bütün bu zorluklara rağmen, kayıplara rağmen yine de yüzde 74’lük bir kapasite oranı da son derece başarılı. Bunu da böyle değerlendirmek lazım. Yani biz tamamen hani dikensiz gül bahçesinde üretim yapmıyoruz. Sonuçta birçok zorluğu da yönetmemiz gereken bir dönemden geç geçiyoruz hâlâ.“

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!