Auto Ajans

Haberler

Otomotiv sektörünü nasıl bir yıl bekliyor?

Otomotiv sektörünü nasıl bir yıl bekliyor?
Paylaş
Ocak 02
11:48 2024

Türkiye otomotiv sektörü 2023’te unutulmayacak yıllardan birini yaşadı. Yeni umutlarla 2024 yılına girdik. Herkesin ortak görüşü 2024 oldukça zor geçecek. Özellikle yerel seçimler sonrası para politikasının daha da sıkılaşacağı yönde. Bizleri maalesef zorlu bir süreç bekliyor gibi görünüyor. Otomotiv sektörü özeline dönersek; farklı tahminler ortaya atılıyor. Son olarak Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, ekonominin soğutulacağını, toplam pazarın yüzde 25 oranında daralabileceğini öngördü. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt’tan biraz daha iyimser bir tahminde bulundu. Üç aşağı beş yukarı pazar 750 bin adetlere doğru gerileyecek. Yöneticilerin birçoğu bu durumu normalleşme olarak görüyor. Bakalım normalleşme nasıl gerçekleşecek?

Markalar zamlara başladı

Yılın ilk günlerinde zamlar gelmeye başladı. MTV, köprü-otoyol, akaryakıt vergisi eli kulağında… Markalar da fiyatları güncelliyor. Hemen hemen bütün markalar daha 2024 modeller satışa çıkmada zamları yansıttılar. Hepimizin dile getirdiği gibi vatandaşların alım gücü azalırken, otomobile ulaşmak bir o kadar daha zorlaşıyor. Kredi musluklarının kesilmesi, faizlerin yüzde 5’lere çıkması cabası. Mevduat TL faizlerinin yüzde 50’lere çıkması, KKM’den dönenlere yüzde 60’a varan oranların verilmesiyle vatandaş tasarruflarını bankaya yönledirecektir. İkinci elde köpüğü kalkması ve kampanya döneminin geri dönmesiyle, otomobil artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Önümüzdeki dönemde otomobil satın alacaklar, gerçekten mobilite ihtiyacı olanlar olacaktır.  

Matrahlar güncellenir mi?

Matrahların güncellenip güncellenmeyeceği artık gündeme bile gelmiyor. Dolaylı vergi artışından devlet memnun neticede. Engelli araç alımınında uygulanan ÖTV muafiyeti üst limitinin yüzde 58.46 artışla 1 milyon 591 bin 200 liraya yükselmesi ise tüketici ve markalar adına olumlu. Bazı markalarda engelli satışlarının yüzde 30’a varan oranlar oluşturduğunu unutmayalım. Kimse dile getirmese de en büyük korku yerel seçimler sonrasında ÖTV oranlarının artırılması. Enflasyonu düşürmek adına tüketimi frenleme ve kasayı doldurmak adına ÖTV artışı gündeme gelebilir mi? Umarım gelmez, bekleyip göreceğiz… O zaman otomobil satın almak gerçekten hayal olarak kalacak. Sektörün işini zorlaştıran yeni düzenlemeler cabası. Bardağın dolu tarafına bakmayı istesek de maalesef 2024’te birçok zorluk ve belirsizlik bizleri bekliyor.

Herkese sağlıklı, umutlu, huzurlu ve mutlu bir 2024 yılı dilerim…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!