Auto Ajans

Haberler

Otomotiv üretimi fren yaptı

Otomotiv üretimi fren yaptı
Paylaş
Mayıs 11
13:18 2024

Türkiye’nin otomotiv üretimi uzun bayram tatili ve daralan iç pazar nedeniyle Nisan’da düştü. Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) verilerine göre, toplam üretim yüzde 13.2 azalışla 97 bin 877 adede indi. Otomobil üretimindeki düşüş daha keskin oldu. Oto üretimi yüzde 16 azaldı. İlk 4 ayda sektördeki toplam üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalarak 474 bin 947 adet olarak gerçekleşti. Otomobil üretimi ise yüzde 2 artarak 300 bin 109 adet oldu. Yılın ilk dört aylık döneminde ticari araç grubunda üretim yüzde 5, ağır ticari araç grubunda yüzde 7, hafif ticari araç grubunda yüzde 5 geriledi. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 73 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 74, kamyon grubunda yüzde 83, otobüs-midibüs grubunda yüzde 59 ve traktörde yüzde 70 seviyesinde gerçekleşti.

Otomobil ihracatı 4 ayda geriledi

Yılın ilk 4 aylık döneminde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 1 artarak 332 bin 664 adet olarak gerçekleşti. Bu dönemde otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine paralel seyrederken, ticari araç ihracatı yüzde 2 oranında arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı ilk 4 ayda yüzde 16.5 ile sektörel ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, Ocak-Nisan döneminde toplam otomotiv ihracatı, 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 11.9 milyar dolar oldu. Binek otomobil ihracatı yüzde 3.8 gerileyerek 3.3 milyar dolara indi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!