Auto Ajans

Haberler

Otomotivde 2023’ün EN’leri

Otomotivde 2023’ün EN’leri
Paylaş
Ocak 05
09:31 2024

Otomotiv sektörünün yılın “en”lerinin seçtiği “ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, 2023 Gladyatörleri” belli oldu. Gecede, kazanan en başarılı markalar ve çalışmaları törenle ödüllerini aldı. 4 Ocak’ta Raffles Hotel İstanbul’da gerçekleşen geceye, ODMD üye markaları, otomotiv dünyasının temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı. Törende konuşma yapan ODMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, bu yıl 14. kez düzenlenen Satış ve İletişim Ödülleri, ODMD Gladyatörleri’ne katılan tüm adayları tebrik ederken, 2023 yılı değerlendirmesini ve sektörün 2024 beklentilerini paylaştı. Bozkurt, “2023, inişli çıkışlı ve oldukça farklı bir yıl oldu. Yıllardır bu pazarın 1 milyon adedin üzerine ulaşmasını bekledik. Son 3.5 yıl boyunca; önce pandemi, arkasından gerçekleşen deprem felaketi, ekonomik zorluklar gibi tüm dünyada çeşitli olumsuzluklar yaşadık. Ancak bu yıl içerisinde, 1 milyon rakamını aşacağımızı görmeye başlamıştık. 2023 yılında, geçtiğimiz yıla göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen yıla göre yüzde 57.4 artarak, 1 milyon 232 bin 635 adetle kapandı. Ağır vasıtaların henüz açıklanmayan bilgilerini de dahil ettiğimizde, yaklaşık olarak 1 milyon 285 bin toplam pazar büyüklüğünün oluştuğunu ifade edebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Beklenti iyimser mi?

ODMD Başkanı 2024 yılı beklentilerini ise şöyle aktardı: “Bu yıl için herkesin farklı değerlendirmeleri olduğunu görüyoruz. Ancak şu anki fotoğrafa baktığımızda sektör olarak bu yılki kadar yüksek adetlerin yaşandığı bir pazar gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyoruz. ODMD’ye üye olan bütün firmaların ortalama tahminlerine göre 850-900 bin civarında bir pazar beklentisi ortaya çıkıyor. Farklı bir mali disiplinin takip edileceği bir 2024 yılı bizi bekliyor. Biz de sektör olarak her zaman daha sağlıklı bir mali politikayla sadece sektörümüzün değil, ülkemizin ekonomisinin gerçekten belli bir trendi takip edeceği bir yapıya bürünmesini destekliyoruz. Ümit ediyoruz ki bu yapıya kavuştuktan sonra Türkiye’nin lokomotif sektörünün gerçek potansiyeli ortaya çıkar. Hayalimiz 90 milyona varan genç nüfusuyla, yılda 2-2.5 milyon adetlik pazar büyüklüğüne ulaşmak. Ayrıca yeni üretim yatırımlarının çekilmesiyle 2.5-3 milyonluk üretimin elde edilmesi; bu üretimin de dörtte üçünün ihraç edileceği lider bir sektörün oluşması gibi bir hayalimiz var. Bunlar, sağlıklı bir mali disiplinle, özel sektörün gerçek temsilcilerinin, akademisyenlerinin, uzmanların ortak bir zeminde buluşarak hedef birliğine varmasıyla mümkün olabilir. Oluşturulacak stratejinin ciddiyetle takip edilmesiyle Türkiye’nin otomotiv sektöründe öncü olması hayal değil, ulaşılabilecek hedeflerdir.”

İşte 2023’ün Gladyatörleri…

Gladyatör gecesi toplam 20 dalda rekabete sahne oldu. “Satış” ve “İletişim” kategorilerinde toplam 20 dalda ödül verildi.

SATIŞ ÖDÜLLERİ

En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası: Citroen

En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası: MG

En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli: Fiat Fiorino

En Çok Satılan Otomobil Modeli: Fiat Egea

En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası: Ford

En Çok Satılan Otomobil Markası: Fiat

En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası: Fiat

İLETİŞİM ÖDÜLLERİ

Yılın Dergi Uygulaması: Ford Türkiye İkinci El Dergi İlanları

Yılın Radyo Uygulaması: Ford Türkiye Radyo Projesi

Yılın Outdoor Uygulaması: KIA EV6 Özel Billboard Uygulaması

Yılın Dijital Deneyim Uygulaması: BMW Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi – CDP Entegrasyonu

Yılın Gazete Uygulaması: Chery-Sınıfının Büyüğü

Yılın PR/Etkinlik Uygulaması: BMW Pop-Up Store, Mandarin Oriental Bodrum

Yılın Sosyal Medya Uygulaması: CUPRA x FireFlux İş Birliği

Yılın TV Uygulaması: Fiat 500e Lansman Filmi

Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: TOYOTA -Engelliler Günü Özel İletişim ( Beyaz Baston ve Web Sitesi Simülasyonu Uygulaması)

Yılın Sürdürülebilirlik Projesi: Mercedes-Benz Türk Her Kızımız Bir Yıldız

Yılın Entegre İletişim Kampanyası: Peugeot 408-Her Açıdan Göz Alıcı

Yılın Jüri Özel Ödülü: Mercedes-Benz Perakendenin Fijital Dönüşümü

Yılın Basın Lansmanı: Renault Austral Gökçeada Lansmanı

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!