Auto Ajans

Haberler

Otomotivde 2024 senaryoları

Otomotivde 2024 senaryoları
Paylaş
Eylül 02
08:02 2023

Otomotiv satışları bu yıl rekora koşarken, 2024’e ilişkin belirsizlikler kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Sektörün ortak fikri önümüzdeki yılı oldukça zor geçeceği yönünde. 2024 yılının otomotiv pazarı öngörülerini paylaşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “2024 yılını değerlendirmek için henüz erken olsa da, pazarın mali politikaların seyrine göre şekilleneceğini ifade edebiliriz. 2024 ve 2025’i kolay olmayacak iki yıl olarak değerlendiriyorum. Çünkü yıl içerisindeki olumsuz faktörler, sonraki yılı da etkiliyor” diye konuştu. Şu anda en büyük soru işaretlerinden bir tanesinin enflasyon olduğuna dikkat çeken Bozkurt, şöyle devam etti: “Kurlar yükselebilir veya düşebilir. Elbette kurun yükselmesini istemiyoruz. İnişli-çıkışlı bir seyir iyi değil, fakat kur kontrol altına alınabilir. Enflasyon ise çok daha farklı bir ağır bırakıyor ve bu etkiyi yok etmek daha uzun soluklu bir mücadele gerektiriyor. Bugün geldiğimiz enflasyon seviyesinden 6 ay gibi kısa bir sürede kurtulma şansımız yok. Bunun için 3-5 yıllık bir yol haritasının belirlenmesi gerekiyor. Belirlenen bu yol haritasına da herkesin sahip çıkması önem taşıyor. Ancak o zaman enflasyon tek hanelere inebilir.”

Topyekün mali disipline uymak lazım

Cari açık sorununa değinen Ali Haydar Bozkurt, “Önümüzdeki dönemde enflasyonla mücadele süreci bizi bekliyor. Aslında buradaki sorun cari açık. Eğer cari açığı çözemezsek, enflasyonla mücadele şansımız kalmıyor. İşte bu süreçte iş dünyası, vatandaş ve yatırımcı dahil olmak üzere herkesin sabırlı olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Enflasyonla mücadeleyi, meyvelerini yavaş yavaş toplayacağımız bir ağaç olarak düşünmeliyiz. Mali disiplin planına, topyekün hepimizin uyması gerekiyor. Kişisel tahminim, cari açık konularını ön planda tutacak bir yol haritasının ortaya koyulacağı yönünde” değerlendirmesini yaptı.

Genel anlamda pazarın soğutulmasına doğru gidecek bir planlama beklediğini söyleyen Bozkurt, 1 milyon adetlik pazarın 2024’te yüzde 30-35 aşağıya çekebilecek bir senaryoyla karşı karşıya kalabilme ihtimalinin olduğunu kaydetti ve ekledi: 2024 ile ilgili şu anki fotoğrafa baktığımız zaman pazarda 650-700 binlere gerileme ihtimali olabilir. Ama bu tahminleri yapmak için henüz erken.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!