Auto Ajans

Haberler

Domino etkisi uykuları kaçırır mı?

Domino etkisi uykuları kaçırır mı?
Paylaş
Ekim 25
07:00 2021

Türkiye otomotiv sektörü yine hareketli günler geçiriyor. Otomotiv sektörü, son viraja ‘kur’ belirsizliğiyle giriyor. Dövizdeki dalgalanmayla yapılacak zamlar sonrası, otomotiv pazarının nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu. Kurdaki artış üretimden satışa her alanda domino etkisi yaratacak. Matrah düzenlemesiyle yüzde 50’lik ÖTV dilimine dahil olan birçok araç zamlarla yeniden yüzde 80’lik vergiye girecek. Fiyatlar bir anda 50-60 bin lira artacak. Hatta birçok marka liste fiyatlarını güncelledi bile. Ağustos ayı ortasında yapılan matrah güncellemesi eriyip gitti. Ve en önemlisi ekonomideki belirsizlikler, kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Tüketici güven endeksi Ekim’de son 12.5 yılın en düşük düzeyine geriledi, döviz kuru zaten uçtu gitti, gıda fiyatları adeta borsa endeksi gibi… İşte böyle bir ortamda tüketiciler frene basar mı, sektörü ne gibi zorluklar bekliyor?

İlk çeyrek ipuçlarını verecek

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, markalarda bekleme listelerinin olduğunu, Kasım ve Aralık aylarında siparişlerin teslim edileceğini hatırlatıyor. Dolayısıyla, zamlara rağmen 2021 için yaklaşık 800 bin adetlik pazar tahminini koruyor. Erce, tüketicilerin otomobili yatırım aracı olarak görmeye devam ettiğini ve zam sonrası sınırlı sayıda kalacak yüzde 50 ÖTV’li otomobillere talebin süreceğine dikkat çekiyor. Hayri Erce, önümüzdeki yıl için öngörü yapmanın zor olduğunu ancak kurlardaki dalgalanmanın sürmesi halinde talebin törpüleneceğine işaret ediyor. İlk çeyrek, nasıl bir 2022 yılı yaşanacağına dair ipuçları verecek gibi görünüyor.

Maliyetler yönetilemiyor

Euro zamları bir tarafa hammadde ve navlun fiyatlarındaki artış, otomotiv sektörünü zorluyor. Bugüne kadar üreticiler maliyet yükünü tüketiciye yansıtmıyordu. Ancak Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, kurdaki son dalgalanmayla maliyetlerin katlanılamaz düzeye geldiğini kaydediyor.

Tedarik sanayi de oldukça dertli. Taşıt Araçları ve Tedarikçileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, hiç olmadığı kadar negatif bir ajandayla karşı karşıya olduklarına değiniyor. Maliyetlerin yönetilemez düzeye geldiğinden yakınan Saydam, elektrikli dönüşümün beklentilerden hızlı gerçekleşmesinin tedarik sanayi üzerinde baskı oluşturduğunu belirtiyor. Hepimizin ‘Pandemi sonrası 2021 daha iyi geçecek, 2022’de biraz daha önümüzü görmeye başlarız’ temennileri maalesef yine lafta kalacak gibi. TAYSAD Başkanı 2022’nin çok daha zorlu geçeceğine işaret ediyor. 2022 yılı umutlandırmıştı ama görünen o ki erken davranmışız. Burası Türkiye her an her şey olabilir…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!