Auto Ajans

Haberler

Otomotivi ticari araç sırtladı

Otomotivi ticari araç sırtladı
Paylaş
Nisan 11
12:02 2021

Türkiye otomotiv sektörünü iç pazar ayakta tutuyor. Mart’ta toplam üretim yüzde 19.4 artışla 123 bin 457 adet oldu. Otomobil üretimi de yüzde 4 büyüyerek 74 bin 995 adede ulaştı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı verilere göre, ilk çeyrekte toplam taşıt araçları üretimi geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1 artarak 345 bin 691 adet, otomobil üretimi yüzde 10 azalarak 211 bin 877 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 360 bin 766 adet olarak gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde otomotiv sanayisinin toplam kapasite kullanım oranı yüzde 70 oldu. Araç grubu bazında; hafif araçlarda (otomobil+hafif ticari araç) yüzde 70, ağır ticari araçlarda yüzde 56, traktörde yüzde 80 seviyesinde kapasite kullanımı gerçekleşti.

Toplam üretimin bir önceki yıla göre artış gösterdiği ilk 3 aylık süreçte, ticari araç grubunun önemli pozitif katkısının olduğu görüldü. Ocak-Mart döneminde ticari araç üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 seviyesinde arttı. Bu artış, ağır ticari araç grubunda yüzde 46, hafif ticari araç grubunda yüzde 25 olarak kayıtlara geçti. Ticari faaliyetlerdeki hareketliliğin lojistik ihtiyacını artırması ile birlikte özellikle yük taşımacılığına yönelik araçlar içerisinde üretimi yüzde 105 oranında artan kamyon segmenti dikkat çekti. Bu dönemde, toplam ticari araç pazarı yüzde 73, hafif ticari araç pazarı yüzde 70 ve ağır ticari araç pazarı da yüzde 88 büyüdü.

İthal otonun payı yüzde 62‘ye çıktı

Mart ayında toplam pazar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 94’lük artışla 99 bin 964 olarak gerçekleşti. Türkiye otomotiv pazarı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 61 artış kaydetti ve pazar 206 bin 597 adet olarak gerçekleşti. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, Ocak-Mart döneminde toplam pazar yüzde 35, hafif ticari araç pazarı yüzde 14, ağır ticari araç pazarı yüzde 3, otomobil pazarı yüzde 44 oranlarında artış gösterdi. Otomobil pazarında ithalin payı yüzde 62’ye ulaşırken,  hafif ticari araçta ithal araç payı yüzde 45 oldu.

İhracat adet bazında düştü

İlk çeyrekte toplam taşıt araçları ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 6 azalarak 261 bin 109 adede indi. Bu dönemde, otomobil ihracatı yüzde 19 oranında azalarak 155 bin 457 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 25 oranında arttı. Otomoti, ilk çeyrekte toplam Türkiye ihracatından aldığı yüzde 17 pay ile ilk sıradaki yerini korudu.

İlk çeyrekte 7.8 milyar $’lık ihracat

Ocak-Mart döneminde toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 10, euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.4 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 7.8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 8 azalarak 2.7 milyar dolara geriledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!